Strona główna Czy zwierzę może mieć zawał? Problemy kardiologiczne czworonożnych seniorów

Czy zwierzę może mieć zawał? Problemy kardiologiczne czworonożnych seniorów

Zawały mięśnia sercowego u zwierząt domowych, takich jak psy i koty, zdarzają się, lecz są stosunkowo rzadkie w porównaniu do chorób zastawkowych czy kardiomiopatii, które stanowią częstsze problemy sercowe w tej grupie pacjentów. Większość problemów kardiologicznych u czworonożnych seniorów związana jest z degeneracyjnymi zmianami w sercu, które prowadzą do niewydolności tego narządu, a nie bezpośrednio do zawałów, tak jak to często ma miejsce u ludzi – wyjaśnia lek.wet. Bartosz Bogielski.

Dlaczego u zwierząt zawał zdarza się dużo rzadziej niż u ludzi?

Ludzie często mają zawały serca, ponieważ u wielu z nich rozwija się miażdżyca, czyli gromadzenie się tłuszczów i innych substancji na ścianach tętnic, co może blokować przepływ krwi do serca. Psy i koty rzadziej doświadczają miażdżycy, ponieważ mają inny profil lipidowy we krwi, który mniej sprzyja gromadzeniu się tych złogów. Wszystko zależy też od sposobu funkcjonowania, a tym samym stylu życia. Papierosy, alkohol, tłusta dieta… Nasze zwierzaki (na szczęście!) nie dostają lampki wina do kolacji oraz nie palą papierosów w stresowych sytuacjach. Ponadto psy i koty są spoziomowane, a my spionizowani, co również odgrywa rolę w aspekcie krążenia krwi.

Jakie zaburzenia są najczęstsze u czworonożnych seniorów?

Choroby zastawek serca lub kardiomiopatie, szczególnie u starszych zwierząt, są znacznie bardziej powszechne i mogą prowadzić do poważnych problemów, wymagających regularnych badań i specjalistycznej opieki.

Problemy z sercem u zwierząt mogą wymagać zaawansowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Dzisiaj stosujemy metody oparte na echokardiografii, sprawdzamy biomarkery sercowe, wykonujemy badanie elektrokardiograficzne w celu diagnozowania i zarządzania stanami nagłymi, takimi jak niewydolność serca, arytmie czy wysięk osierdziowy​.

U psów najczęściej spotykamy choroby zastawkowe, jak zwyrodnienie zastawki mitralnej (MMVD), które prowadzi do pogorszenia funkcji zastawki mitralnej, co może skutkować niewydolnością serca. Zalecenia dotyczące MMVD wskazują na wczesne rozpoznawanie i monitorowanie postępu choroby, a także na zastosowanie leczenia farmakologicznego i dietetycznego, które może opóźnić pojawienie się objawów niewydolności serca.

Jakie objawy powinny skłonić opiekuna psa do konsultacji kardiologicznej?

Najczęściej w sytuacji, gdy lekarz prowadzący usłyszy i zlokalizuje szmer nad polem zastawkowym, senior prezentuje objawy niewydolności wysiłkowej lub gdy nasz pies ma przed sobą planowany zabieg.

Czy koty też chorują na serce?

Kardiomiopatia przerostowa (HCM) u kotów również wymaga uwagi. Jest ona najczęstszą formą kardiomiopatii u kotów i może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym zakrzepicy i nagłej śmierci. Regularne badania echokardiograficzne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia HCM, co może znacząco poprawić rokowania.

Kiedy umówić się z kocim seniorem na konsultację kardiologiczną?

U kotów z objawami niewydolności wysiłkowej, z wysłuchanym „galopem” serca, szmerem lub arytmią, a także u kotów, u których stwierdzono wysokie ryzyko niewydolności serca, jeśli są poddawane zabiegom takim jak znieczulenie lub terapia płynami dożylnymi. Zaleca się, aby każdy kot po 9. roku życia, odbył konsultacje kardiologiczną.

Zawał u czworonożnego seniora – podsumowanie

Zawały mięśnia sercowego zdarzają się u psów i kotów, są one jednak znacznie mniej powszechne niż inne choroby serca u zwierząt domowych. W związku z tym, regularne badania weterynaryjne są kluczowe we wczesnym wykrywaniu i leczeniu problemów kardiologicznych u seniorów czworonożnych, aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia.

Amvet

Podobne artykuły