AMVET – konsultacje specjalistyczne

Weterynarz Ortopeda Kraków

Ortopedia weterynaryjna to dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego u zwierząt. Weterynarze ortopedzi z naszej lecznicy w Krakowie koncentrują się przede wszystkim na schorzeniach kości, stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, mając na celu przywrócenie funkcji ruchowej i poprawę komfortu życia zwierząt.

W AMVET dostępna jest kompleksowa diagnostyka zaburzeń ortopedycznych, przeprowadzamy także zabiegi chirurgiczne.

Ortopedia_strona_AMVET

amvet – ortopedia

Czym zajmuje się ortopedia weterynaryjna? | AMVET Kraków

Skakanie, bieganie czy nawet chodzenie wymaga wzmożonej pracy wszystkich stawów i kości. Zagrożeniem dla nich jest nie tylko upływ czasu, ale także wypadki komunikacyjne lub kontuzje związane z codzienną aktywnością. Ortopedia weterynaryjna obejmuje zarówno tkanki miękkie (mięśnie, więzadła, ścięgna), jak i twarde (kości kończyn i kręgosłup). Specjalizacja ta oferuje szeroką gamę zabiegów chirurgicznych – ortopeda psi w Krakowie wykonuje m.in.:

 • stabilizację złamań,
 • rekonstrukcje stawów,
 • usuwanie ciał obcych,
 • operacje naprawcze w przypadku dysplazji stawów.

Ortopedia weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zwierzętom zdrowia i dobrej jakości życia. Specjaliści AMVET, współpracując z opiekunami zwierząt, dążą do tego, aby nawet zwierzęta z poważnymi schorzeniami mogły cieszyć się aktywnym, pełnym ruchu życiem. Współczesna medycyna weterynaryjna pozwala na kompleksową diagnostykę zaburzeń ortopedycznych, już po wstępnym badaniu klinicznym.

amvet – ortopedia

Weterynarz ortopeda Kraków – jak wygląda konsultacja ortopedyczna w AMVET?

Postępowanie ortopedyczne zazwyczaj rozpoczyna się od etapu diagnostycznego – obejmującego konsultacje, diagnostykę obrazową oraz zabiegową. Aby zapewnić jak największy sukces postępowania operacyjnego, niezbędna jest skuteczna diagnoza pacjenta. Podczas konsultacji ortopedycznej zwierzę zostaje dokładnie przebadane przez ortopedę weterynarza z naszej lecznicy w Krakowie.

Najważniejszymi elementami konsultacji ortopedycznej są:

 • rozmowa z opiekunem
 • obserwacja pacjenta w pozycji stojącej
 • obserwacja pacjenta w ruchu
 • badanie w pozycji stojącej na pacjencie przytomnym
 • badanie pacjenta znieczulonego
 • diagnostyka obrazowa – RTG/USG/TK/MRI.

Chcesz dowiedzieć się więcej o AMVET? Sprawdź: weterynarz Kraków.

amvet – ortopedia

Diagnostyka ortopedyczna zwierząt – psi ortopeda Kraków

Często sama obserwacja pacjenta w ruchu i wywiad z opiekunem mogą pomóc w odpowiedniej diagnozie i wskazać na prawdopodobne schorzenie. Pomocne w diagnostyce może być również dostarczenie na konsultację krótkiego filmu, na którym uda się uwiecznić kulawiznę lub problemy z ruchem, występujące w domu. Często, ze względu na duże emocje podczas wizyty, a co za tym idzie zwiększoną produkcję adrenaliny, objawy np. kulawizny mogą być zamaskowane w trakcie konsultacji. Do pełnego badania pacjenta niezbędne jest jego znieczulenie ogólne. Na zwierzaku niepoddanym sedacji nie ma możliwości wykonania wszystkich niezbędnych badań, ze względu na napięcie mięśniowe obecne u zwierząt, a także na bolesność niektórych testów ortopedycznych.

Weterynarz ortopeda z krakowskiej lecznicy AMVET każdorazowo wyjaśnia opiekunom przebieg badania. Dba także o komfort pupila w trakcie wizyty.

amvet – ortopedia

Ortopeda dla psa / ortopeda dla kota – jakie badania wykonuje się w diagnostyce ortopedycznej zwierząt?

Potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy ma zawsze miejsce po wykonaniu badań obrazowych – najczęściej badania RTG, które pozwala nam ocenić tkankę kostną zwierzaka. W bardziej zaawansowanych przypadkach, wykonuje się również badania:

 • USG (ocena stawów i ścięgien),
 • tomografia komputerowa (dokładna ocena tkanek kostnych i elementów chrzęstno-kostnych tworzących stawy)
 • rezonans magnetyczny (ocena tkanek miękkich w obrębie stawów).

amvet – ortopedia

Ortopeda weterynarz Kraków – jakie zabiegi wykonujemy w AMVET?

W zależności od potrzeb pacjenta psi ortopeda może przeprowadzić w Krakowie:

 • stabilizacje złamań,
 • stabilizacje zewnątrztorebkowe kolan,
 • zabiegi TPLO w przypadku zerwanych więzadeł,
 • zabiegi JPS (symfizjodezy) związane z dysplazją bioder u szczeniąt,
 • sulkoplastykę w przypadku zwichnięć rzepki.

Szczególny nacisk kładziemy także na profilaktykę, zwracając uwagę na priorytety w trosce o zdrowe stawy i kości: utrzymanie prawidłowej masy ciała u zwierząt, stosowanie odpowiednich ćwiczeń czy suplementacji – wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko schorzeń ortopedycznych. Regularne kontrole weterynaryjne, w tym ortopedyczne są szczególnie istotne u ras predysponowanych do pewnych schorzeń, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiedniego leczenia.

W AMVET można umówić się na konsultację do wetrynarza ortopedy, a także innych specjalistów. Świadczymy w Krakowie takie usługi, jak:

amvet

Umów się na wizytę

Chcesz umówić swoje zwierzę do specjalisty, ale nie jesteś pewien do którego? Nie wiesz, jak przygotować pupila do badania lub zabiegu? Potrzebujesz umówić pilną wizytę? Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami!