amvet – konsultacje specjalistyczne

Kardiologia

Kardiologia to dziedzina medycyny weterynaryjnej, zajmująca się badaniem i leczeniem chorób serca u zwierząt. Obejmuje diagnostykę zaburzeń, takich jak: choroby zastawek, choroby mięśnia sercowego, arytmie, niewydolność serca, a także leczenie farmakologiczne, chirurgiczne i interwencje.

Kardiologia weterynaryjna korzysta z zaawansowanych technologii i metod diagnostycznych, aby dokładnie ocenić stan serca pacjenta. Badania obrazowe, takie jak echokardiografia, elektrokardiografia (EKG) czy rentgenografia klatki piersiowej, są niezbędne do dokładnej oceny struktury i funkcji serca. Specjaliści w dziedzinie kardiologii weterynaryjnej często współpracują z innymi lekarzami weterynarii, aby zapewnić kompleksową opiekę nad zwierzętami z problemami kardiologicznymi. Współpraca ta jest niezbędna, ponieważ choroby serca mogą wpływać na inne układy i narządy w organizmie zwierzęcia, takie jak układ oddechowy czy moczowy.

Weterynarz kardiolog dla psów i kotów – zdrowe serce pupila

Podobnie jak w przypadku ludzi, psy, koty czy gryzonie również mogą być podatne na różnorodne choroby i problemy z pracą tego organu – zarówno ze względu na predyspozycje genetyczne, jak i wiek. Co piąty pies w wieku 5-8 lat zapada na chorobę serca, a wraz z upływem czasu ryzyko to tylko wzrasta. Ważna więc jest nie tylko obserwacja i szybkie działanie w chwili wykrycia pierwszych objawów, ale także i badania profilaktyczne. Wizyta u psiego kardiologa w krakowskiej lecznicy AMVET pozwala na skuteczną diagnostykę i wykrycie wszelkich chorób, zaburzeń i wad, dzięki czemu można zapewnić zwierzęciu jak najlepszą opiekę zdrowotną.

amvet – kardiologia

Jak wygląda konsultacja kardiologiczna w AMVET?

Konsultacja kardiologiczna jest badaniem nieinwazyjnym i nie wymaga specjalnego przygotowania zwierzęcia. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania klinicznego lekarz kardiolog proponuje wykonanie badań dodatkowych, które umożliwiają postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia.

amvet – kardiologia

Czy każda choroba serca oznacza konieczność zabiegu?

Większość chorób serca u psów i kotów kwalifikuje się do leczenia zachowawczego, czyli wdrożenia odpowiednio dobranych leków, suplementów diety, kontroli masy ciała, aktywności fizycznej itp. U części zwierząt może pojawić się wskazanie do wykonania operacji chirurgicznej lub zabiegu małoinwazyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów chirurgicznych – przejdź do zakładki „Chirurgia”

amvet – kardiologia

Badanie echokardiograficzne (USG serca)

USG serca to najczęściej wykonywane badanie w diagnostyce kardiologicznej zwierząt. Umożliwia dokładną ocenę rozmiaru i grubości ścian serca, jakości skurczu mięśnia sercowego, funkcji zastawek oraz przepływu krwi w sercu. Wyniki badania pozwalają na zdiagnozowanie chorób serca, takich jak: wady wrodzone, choroby zastawek, kardiomiopatie, niewydolność serca i inne.

Badanie USG serca wykonywane przez kardiologa weterynarza z krakowskiej lecznicy AMVET jest nieinwazyjne, a także nie wymaga specjalnego przygotowania zwierzęcia. Dzięki temu jest ono akceptowalne nawet dla bardziej niespokojnych czy lękliwych pacjentów. W trakcie badania lekarz weterynarii korzysta z ultradźwięków, które odbijają się od struktur serca, tworząc obraz na monitorze. Echokardiografia pozwala nie tylko na ocenę struktury serca, ale także na dynamiczną obserwację jego pracy w czasie rzeczywistym.

Badanie echokardiogarficzne jest bezbolesne, nie wymaga znieczulenia i trwa zwykle około 15-20 minut.

amvet – kardiologia

Badanie elektrokardiograficzne (EKG)

EKG to drugie podstawowe badanie diagnostyczne w kardiologii weterynaryjnej. Podczas badania do skóry zwierzęcia przyczepiane są elektrody, które rejestrują impulsy elektryczne serca. Następnie za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest elektrokardiograf, zapisywana jest aktywność elektryczna serca w postaci krzywej EKG. Analiza wyniku pozwala na wykrycie arytmii serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia impulsów oraz innych nieprawidłowości w aktywności serca.

Badanie EKG u zwierząt jest bezpieczne i nieinwazyjne, a samo przeprowadzenie badania nie powoduje dyskomfortu.

amvet – kardiologia

Pomiar ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia krwi to w weterynarii niezwykle ważne, a często pomijane badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie i monitorowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, nerek, tarczycy czy nadnerczy. Wysokie ciśnienie krwi (tzw. nadciśnienie tętnicze) może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, zaburzenia widzenia, a nawet udar mózgu, dlatego istotne jest wykonywanie systematycznych badań u zwierząt znajdujących się w grupie ryzyka.

Pomiar ciśnienia krwi u zwierząt wykonuje się za pomocą mankietu uciskowego i urządzenia doplerowskiego lub urządzenia automatycznego (metodą oscylometryczną). Mankiet uciskowy jest umieszczany na łapce lub ogonie.  Podczas pomiaru ciśnienia krwi ważne jest, aby zapewnić spokojne i ciche środowisko, aby uniknąć wpływu stresu na wyniki badania.

amvet – kardiologia

Badanie holterowskie (Holter)

Badanie holterowskie polega na zarejestrowaniu zapisu elektrokardiogramu (EKG) przez określony czas, zwykle do 24 godzin, podczas codziennej aktywności psa lub kota. W celu wykonania badania holterowskiego, lekarz weterynarii przykleja do skóry klatki piersiowej elektrody, które rejestrują aktywność serca. Następnie właściciel przez cały dzień odnotowuje wszystkie czynności, włącznie z jedzeniem, snem i aktywnością fizyczną. Po upływie określonego czasu, lekarz weterynarii odczytuje zapis elektrokardiogramu i dokonuje interpretacji wyników. Badanie holterowskie pozwala na wykrycie arytmii serca, które nie zawsze występują podczas rutynowego badania EKG. Może być również pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia chorób serca u psa lub kota.

amvet – kardiologia

Badanie krwi

Poza standardowymi badaniami krwi wykonywanymi w diagnostyce chorób serca, w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność poszerzenia profilu badania o specjalistyczne markery niewydolności lub uszkodzenia mięśnia sercowego. Ponadto, badania krwi mogą być pomocne w diagnostyce chorób genetycznych i pasożytniczych serca.

amvet – kardiologia

Zaawansowana diagnostyka obrazowa

U niektórych zwierząt, w celu postawienia właściwego rozpoznania, konieczne może być wykonanie dodatkowych, bardziej zaawansowanych badań obrazowych. W takich przypadkach lekarz kardiolog może zasugerować wykonanie badania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego lub angiografii.

Specjalistyczne badania – echo i EKG serca dla zwierząt

Echo serca to kluczowe narzędzie w diagnostyce obrazowej pomagające wykryć i monitorować rozwój wielu chorób, a także wrodzonych wad serca. Echokardiografia to nieinwazyjne badanie, które pozwala na wgląd i ocenę struktury oraz funkcji tego organu na podstawie obrazu generowanego za pomocą ultradźwięków. Drugim najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym jest EKG dla zwierząt. Specyfika tego badania pozwala na graficzną ocenę zmieniającej się elektrycznej pracy serca. Wynik dostarcza informacji m.in. o jej częstotliwości i rytmie, pozwalając na wykrycie wszelkich zaburzeń w przewodnictwie mięśnia sercowego – np. bloki czy arytmię.

W naszej lecznicy oferujemy możliwość wykonania obu wymienionych wyżej badań. Kardiolog dla zwierząt w krakowskim szpitalu AMVET wykona je przy użyciu specjalistycznego sprzętu w bezpiecznych dla pupila warunkach. Regularne badania kardiologiczne są szczególnie ważne dla zwierząt starszych oraz tych, które mają genetyczne predyspozycje do chorób serca. Wczesna diagnostyka pozwala na skuteczne leczenie i zapobieganie poważniejszym komplikacjom.

Kardiochirurgia dla zwierząt w Krakowie – doświadczony zespół i nowoczesny sprzęt

W przypadku poważnych chorób czy zaburzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym często wymagana jest konieczność skorzystania z usług kardiochirurga dla zwierząt. Lekarz zajmujący się tą dziedziną to specjalista o dużym doświadczeniu posiadający stosowną wiedzę z zakresu interwencji operacyjnych. Oprócz samego zabiegu w takich przypadkach ważna jest także opieka pooperacyjna i obserwacja stanu zdrowia zwierzęcia. W tym celu wykorzystywany jest całodobowy monitoring i komfortowe przestrzenie z dostępem do tlenu oraz płynoterapii.

amvet

Umów się na wizytę

Chcesz umówić swoje zwierzę do specjalisty, ale nie jesteś pewien do którego? Nie wiesz, jak przygotować pupila do badania lub zabiegu? Potrzebujesz umówić pilną wizytę u kardiologa dla psa lub kota? Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami!

Oferujemy zarówno kompleksowe leczenie chorób serca u zwierząt, jak i badania profilaktyczne i profesjonalne doradztwo. W przypadku stwierdzenia choroby obieramy optymalną taktykę leczenia, pozostając w stałym kontakcie z właścicielem.

This site is registered on wpml.org as a development site.