Czy wiesz, jak ważne jest właściwe sprawdzanie czystości uszu u psa?
Dbanie o dobrostan zwierzęcia, także psa, to obowiązek opiekuna każdego czworonoga. Składa się na to, co najmniej kilka istotnych aspektów, obejmujących między innymi odpowiednie karmienie, zaspokojenie potrzeby ruchu i zabawy, czy pielęgnacja ciała i ochrona przed chorobami. Pielęgnacja to zarówno regularne mycie i wyczesywanie, jak i sprawdzanie stanu poszczególnych partii ciała psa, na przykład uszu.
Uszy naszego czworonoga nierzadko narażone bywają na zanieczyszczenie, a nawet nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej, bywają one także miejscem w ciele psa, które może wiele powiedzieć o jego ogólnym stanie zdrowia i ewentualnych schorzeniach, którymi należałoby się zająć.
Zdrowie uszu u psa – co musisz wiedzieć?
Sprawdzanie czystości uszu psa to czynność, która niestety wciąż przez wielu opiekunów czworonogów, traktowana jest nieco po macoszemu. Regularne dbanie o tę część ciała pupila warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej, nie tylko po to, żeby zapobiec nagromadzeniu się woskowiny, brudu i innych zanieczyszczeń, ale także, by w razie jakichkolwiek problemów móc zareagować na czas.
Uszy czworonoga to miejsce, w którym panują warunki idealne do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów, przede wszystkim grzybów. Ciemne i wilgotne, a do tego zaniedbane uszy mogą stać się siedliskiem drożdżaków, które następnie z łatwością przenoszą się na inne partie ciała psa. Przykładem tego jest powszechna sytuacja, kiedy pies drapie się w ucho, a następnie pozostawia na pazurach ślady grzybów, które zaczynają się rozwijać na jego łapach.
Istnieją rasy, które w sposób szczególny wymagają regularnej i starannej pielęgnacji uszu. Niezależnie jednak od tego, czy mamy w domu owczarka, czy jamnika, powinniśmy zadbać o tę istotną część jego ciała. Należy pamiętać, że uszy są szczególnie wrażliwym narządem u zwierzęcia, więc ich pielęgnację dobrze jest skonsultować z lekarzem weterynarii.
Skutki zaniedbania higieny uszu u psa
Sprawdzanie czystości uszu psa pozwala zminimalizować ryzyko pojawienia się niepożądanych drobnoustrojów i umożliwia monitorowanie stanu zdrowia czworonoga. Zaniedbanie tej czynności może nieść za sobą przykre i poważne konsekwencje. Interna zwierząt w gabinetach i klinikach weterynaryjnych nierzadko spotyka się z takimi przypadkami, zmagając się, chociażby z groźnym zespołem przedsionkowym.
Niewłaściwa pielęgnacja, czy brak wiedzy na temat czyszczenia uszu psa niosą ze sobą ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych, ale i dolegliwości miejscowych, takich jak grzybice, infekcje bakteryjne i stany zapalne. Odczuwający dyskomfort pies może tylko pogorszyć swój stan poprzez ciągłe drapanie ucha, najczęściej prowadzące do powstania ran, będących dodatkową bramą dla infekcji, a co za tym idzie, kolejnym zagrożeniem dla jego zdrowia.
Zaniedbanie profilaktyki może doprowadzić również do zaburzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do częściowej lub całkowitej utraty słuchu u psa. Wówczas konieczne jest podjęcie wielu poważnych kroków, nie tylko leczenia weterynaryjnego, ale i zasięgnięcie pomocy u specjalisty – taki problem może pomóc rozwiązać m.in. behawiorysta.
Jak często sprawdzać uszy psa?
Wiemy już, że regularne sprawdzanie czystości uszu u psa to istotny element jego pielęgnacji. W tej kwestii nasuwa się jednak kilka dodatkowych pytań: jak prawidłowo i jak często wykonać tę czynność?
Częstotliwość pielęgnacji może, a nawet powinna być uzależniona od kilku podstawowych czynników, takich jak:
- rasa czworonoga,
- styl życia psa,
- stan zdrowia psa i ewentualne zalecenia weterynarza,
- wpływ czynników środowiskowych, alergie,
- indywidualny przypadek danego zwierzaka, skonsultowany wcześniej z lekarzem weterynarii.
Ogólne zalecenie jest jednak takie, aby czyszczenie uszu psa – u lekarza weterynarii czy to wykonywane przez opiekuna czworonoga (zgodnie z zaleceniami lekarza) – odbywało się mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli jednak nasz pupil ma skłonności do alergii lub często przebywa w wodzie, czynność tę możemy wykonywać częściej, jeśli stan zdrowia psa lub zalecenia lekarza wskazują na taką konieczność.
Istnieją również rasy, które w sposób szczególny narażone są na infekcje uszu lub inne problemy zdrowotne, związane z tą częścią ich ciała. Może to być spowodowane budową anatomiczną ucha lub predyspozycjami rasy. Na dobrą kondycję i wysoką higienę uszu szczególną uwagę powinni zwracać opiekunowie psów rasy:
- beagle,
- basset,
- labrador,
- spaniel,
- jamnik,
- chart afgański,
- owczarek niemiecki.
Zdrowe ucho, zdrowy pies
Wiesz już, dlaczego warto regularnie sprawdzać uszy psa. Czyste i utrzymane w dobrej kondycji ucho powinno cechować się delikatnie różowym kolorem. Nie powinna znajdować się w nim ciemna woskowina czy ciała obce. Zdrowe ucho psa nie powinno także wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Utrzymanie uszu psa w odpowiednim stanie jest kluczowe dla zachowania jego zdrowia, a co za tym idzie także samopoczucia i dobrostanu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pielęgnacji psich uszu, zgłoś się do specjalistów z AMVET – weterynarz w Krakowie podpowie Ci, jak odpowiednio zadbać o uszy pupila, jak upewnić się, czy nie rozwija się w nich infekcja i jak sprawdzić słuch u psa!