Strona główna Nadwaga u psa a jego zdrowie

Nadwaga u psa a jego zdrowie

Choć świadomość w tym temacie rośnie, wielu opiekunów zwierząt wciąż nie zdaje sobie sprawy, że nadwaga u psa to poważny problem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i znacząco obniżyć komfort życia pupila. Jakie są przyczyny nadmiernej masy ciała u czworonogów? Czym grozi nadwaga u psów? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do dalszej lektury.

Nadwaga u psa – jak ją rozpoznać i z czego wynika?

Nadwaga u psa to stan, w którym zwierzę przekracza swoją optymalną wagę o 15%. Gdy wartość jest na poziomie 30% lub więcej, mówimy z kolei o otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość są niebezpieczne dla zdrowia czworonogów – nie należy bagatelizować tych stanów. W przypadku podejrzenia, że pupil waży zbyt dużo, warto od razu podjąć odpowiednie działania.

Czym objawia się nadwaga u psa? Jak sprawdzić, czy zwierzak ma nieprawidłową wagę? Aby rozpoznać problem, zacznij od oceny sylwetki pupila.

  • Żebra psa powinny być wyczuwalne pod skórą i cienką warstwą tkanki tłuszczowej. Sprawdź to poprzez dotyk.
  • Spójrz na zwierzaka z góry i oceń, czy wcięcie w talii jest dobrze widoczne.
  • Przyjrzyj się sylwetce psa z boku – dolna część brzucha powinna znajdować się wyżej od klatki piersiowej.

Pamiętaj, aby przy ocenie sylwetki brać pod uwagę także predyspozycje danej rasy i ewentualne różnice między nimi.

Jeśli masz trudności z samodzielną oceną, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii, który zważy pupila i przeanalizuje wygląd jego sylwetki.

Nadwaga psa – przyczyny

Niestety: pies z nadwagą to dość częsty widok. Z problemem mierzą się przedstawiciele różnych ras, zarówno starsi, jak i młodsi. Jakie są przyczyny nadmiernej masy ciała u psów? Do najczęstszych należą:

  • nieprawidłowa dieta: zbyt duże porcje posiłków, wysokokaloryczne przysmaki podawane w niekontrolowanych ilościach, częstowanie psa resztkami ze stołu, nieprawidłowo dobrana karma,
  • brak uwzględniania zapotrzebowania kalorycznego i jego modyfikacji przy zmianie aktywności psa, np. tej związanej z wiekiem lub chorobami,
  • niska aktywność fizyczna, w tym brak długich spacerów,
  • wiek – starsze psiaki mniej się ruszają, a ich dieta musi być dostosowana do zmieniającego się trybu życia,
  • niektóre choroby oraz zmiany hormonalne wynikające na przykład z kastracji/sterylizacji,
  • predyspozycje rasowe: nadmierne tycie często towarzyszy labradorom, jamnikom czy bassetom.

Na jakie problemy zdrowotne jest narażony pies z nadwagą?

Nadwaga psa a jego zdrowie to złożony temat. Nadmierna masa ciała może bowiem prowadzić do wielu różnych komplikacji zdrowotnych. Psy z nadwagą często zmagają się z chorobami serca i układu krążenia, a także problemami ze strony układu oddechowego. To poważne schorzenia, które znacznie wpływają na jakość i długość życia czworonogów. Odrębną kwestią są problemy ze stawami – nadwaga psa może doprowadzić do trudności w poruszaniu się i bólu. Warto pamiętać również o ryzyku wystąpienia zaburzeń hormonalnych.

Możliwe konsekwencje nadwagi u psów są poważne, dlatego w przypadku zwiększenia masy ciała należy od razu podjąć działania mające na celu odchudzenie pupila. Najlepiej zrobić to w porozumieniu z lekarzem weterynarii i/lub dietetykiem zwierzęcym. W wielu przypadkach do poprawy kondycji czworonoga wystarczają zmiany w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej. Zdarza się jednak, że konieczne jest szersze spojrzenie na problem oraz stan zdrowia zwierzaka.

Nadwaga u psów – podsumowanie

Jeśli masz wrażenie, że Twój zwierzak przybrał na wadze, nie ignoruj tego. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do poważnych chorób i pogorszyć samopoczucie Twojego czworonożnego przyjaciela. Kiedy zwierzak przybierze na masie, zgłoś się do lekarza weterynarii, by znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i wdrożyć odpowiednie działania mające na celu utratę zbędnych kilogramów.

Na koniec warto dodać, że w przypadku nadwagi zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dbaj o to, by Twój pupil miał dobrze zbilansowaną dietę, odpowiednią dawkę ruchu i regularnie chodził na kontrole do lekarza weterynarii.

AMVET oferuje szereg usług, takich jak interna zwierząt. Opiekunowie psów mogą zgłosić się do nas zarówno z problemem nadwagi, otyłości, jak i w innych niepokojących sytuacjach. W placówce można skorzystać między innymi ze wsparcia dietetyka zwierzęcego czy behawiorysty. Więcej o AMVET przeczytasz tutaj: weterynarz Kraków.

Amvet

Podobne artykuły