Strona główna Jak pomóc psu w upały? Poradnik

Jak pomóc psu w upały? Poradnik

Choć wiele osób je uwielbia, wysokie temperatury mogą być niebezpieczne – również dla czworonogów. Z tego względu warto wiedzieć, jak pomóc psu w upały i zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać? W dzisiejszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące ochrony czworonogów przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Zapraszamy do lektury – lato coraz bliżej!

Choć wiele osób je uwielbia, wysokie temperatury mogą być niebezpieczne – również dla czworonogów. Z tego względu warto wiedzieć, jak pomóc psu w upały i zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać? W dzisiejszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące ochrony czworonogów przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Zapraszamy do lektury – lato coraz bliżej!

Pies w upale – zagrożenia związane z wysokimi temperaturami

Wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach również dla życia naszych czworonożnych przyjaciół. Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafią schładzać się poprzez pocenie – zamiast tego, w celu odprowadzenia nadmiaru ciepła z organizmu, dyszą. Przy bardzo wysokich temperaturach zwiększona intensywność oddechu często okazuje się jednak niewystarczająca. W takich przypadkach dochodzi do przegrzania organizmu zwierzęcia, którego efektem może być udar cieplny. To bardzo groźny stan, który wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekuna.

Objawy udaru cieplnego mogą być różnorodne i często rozwijają się szybko. Szczególnie niepokojące są:

  • wzmożone wydzielanie śliny,
  • wzrost temperatury ciała,
  • apatia i osłabienie,
  • przyspieszony oddech, wzmożone dyszenie,
  • wymioty i biegunka,
  • drgawki,
  • problemy z równowagą.

Jeśli pies w upale wykazuje te lub inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Warto przy tym pamiętać, że szczególnie podatne na przegrzanie są psy starsze, chore, szczenięta, psy ras brachycefalicznych oraz psy ras małych, które mają blisko do nagrzanego podłoża.

Jak schłodzić psa w upał? Praktyczne wskazówki

Na co uważać w gorące dni i czego lepiej nie robić z czworonogiem? Jak schłodzić psa w upał i zapewnić mu komfort, tak by dobrze się czuł? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, o których warto pamiętać latem.

Woda i cień, czyli absolutna podstawa

Upewnij się, że podczas upałów Twój pies ma dostęp do zacienionego miejsca, w którym może schronić się przed słońcem, a także wody – to podstawa. Twój pupil lubi wygrzewać się na balkonie? W gorące dni lepiej zaproponować mu odpoczynek w domu. Nie chce pić, mimo że może? Wymień wodę na czystą, lekko schłodzoną – być może ta w misce jest nieświeża.

Aktywność? Tylko z głową!

Planuj spacery wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. Unikaj chodzenia po gorącym asfalcie, który może poparzyć łapy czworonoga. Twój pupil uprawia psie sporty? W gorące dni najlepiej zupełnie odpuścić treningi albo chociaż ograniczyć ich długość i intensywność. Sposobem na nudę mogą okazać się np. spokojne zabawy węchowe w zacienionym miejscu.

Dieta na upały, czyli posiłki w chłodniejszym wydaniu

Pies nie chce jeść w upały? To normalne, że w gorące dni zwierzaki mogą mieć mniejszy apetyt. Aby zachęcić pupila do jedzenia, możesz podawać mu schłodzone posiłki. Wielu opiekunów umieszcza karmę w specjalnych zabawkach lub rozsmarowuje ją na matach do lizania, a następnie umieszcza na jakiś czas w lodówce lub zamrażarce. To dobry sposób, by zachęcić psa do jedzenia, a przy okazji go schłodzić.

Przydatne akcesoria na gorące dni

Jak schłodzić psa w upale? Jeśli Twój zwierzak kiepsko znosi wysokie temperatury, rozważ zakup specjalnych akcesoriów, które pomogą mu uniknąć przegrzania. W sklepach zoologicznych można znaleźć m.in.:

  • maty chłodzące dla zwierząt,
  • kamizelki i chusty chłodzące,
  • małe baseny i maty zraszające.

Bezpieczne podróżowanie

W ciepłe dni pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa samego w zamkniętym pojeździe, nawet na krótki czas. Temperatura wewnątrz samochodu może szybko wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu. Jeżdżąc z pupilem przy otwartym oknie, zadbaj o to, by był odpowiednio zabezpieczony, np. przebywał w specjalnej klatce do transportu. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że zwierzak wyskoczy przez okno na światłach czy podczas jazdy.

Jak pomóc psu w upały? Podsumowanie

Upalne dni nie są najłatwiejszym czasem dla naszych czworonożnych przyjaciół, ale jeśli my – opiekunowie – zadbamy o ich komfort i bezpieczeństwo, przetrwają lato bez większego problemu. Najważniejsze, by zapewnić psu możliwość schronienia się przed słońcem, dostęp do świeżej, czystej wody oraz mądrze podchodzić do kwestii spacerów oraz ewentualnych treningów. Latem należy szczególnie uważnie obserwować pupila i pamiętać o odpowiedzialności za jego zdrowie i życie.

Na koniec uczulamy: w razie przegrzania nie próbuj schładzać zwierzęcia gwałtownie, na przykład wkładając je do lodowatej wody – to niebezpieczne. Jeśli podejrzewasz udar, od razu udaj się do najbliższego lekarza weterynarii. Nasza placówka weterynaryjna Kraków przyjmuje pacjentów w stanie zagrożenia zdrowia i życia przez 7 dni w tygodniu. Poza standardowymi godzinami pracy prowadzimy dyżury emergency.

Oprócz pomocy w nagłych sytuacjach nasze usługi to m.in. interna zwierząt Kraków i specjalistyczne konsultacje z zakresu kardiologii, neurologii, onkologii i wielu innych dziedzin.

Amvet

Podobne artykuły