amvet – konsultacje specjalistyczne

Stomatologia

Stomatologia weterynaryjna zajmuje się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorobom związanym z zębami i dziąsłami zwierząt. Dzięki regularnym badaniom stomatologicznym można wykryć choroby jamy ustnej na wczesnym etapie i zapobiec ich poważnym konsekwencjom. Stomatolog weterynarz w AMVET służy pomocą wszystkim zwierzętom zmagającym się z bólem zębów, nieświeżym oddechem lub podrażnieniem dziąseł.

Kiedy warto zgłosić się ze zwierzęciem do stomatologa weterynaryjnego?

Choroby jamy ustnej i zębów u zwierząt początkowo nie dają żadnych wyraźnych objawów. Z kolei gdy już w pełni się rozwiną, wymagają one intensywnego i – zazwyczaj – kosztownego leczenia. Opiekunowie zwierząt często nie wiedzą zatem, kiedy jest ten idealny moment, aby wybrać się do kociego lub psiego stomatologa. Wyróżnia się jednak pewne alarmujące sygnały, które mogą oznaczać początek rozwoju choroby jamy ustnej lub zębów. Mowa tutaj m.in. o:

 • oddechu o przykrym, gnilnym zapachu
 • braku apetytu
 • widocznych problemach z przeżuwaniem pokarmu (np. zwierzę gryzie jedynie jedną stroną pyska lub przełyka duże kawałki bez ich dokładnego przeżucia)
 • nagromadzeniu kamienia nazębnego
 • krwawieniu z dziąseł
 • złamaniu lub widocznym uszkodzeniu zębów
 • nadmiernym ślinieniu się
 • popiskiwaniu, warczeniu lub innej gwałtownej reakcji werbalnej na dotykanie pyska
 • przybieraniu tzw. pozycji bólowej (charakterystycznej dla kotów)

Jeśli Twój zwierzak zmaga się z którąś z wyżej wymienionych dolegliwości, z pewnością warto wybrać się z nim do stomatologa weterynaryjnego. Specjalista ten ustali przyczynę problemów z jamą ustną pacjenta, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Dentysta weterynarz z krakowskiej lecznicy AMVET służy także poradą w zakresie profilaktyki chorób zębów i dziąseł u zwierząt.

Szybka interwencja dentysty weterynarza w przypadku wystąpienia objawów chorób jamy ustnej jest bardzo istotna. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nasi pupile odczuwają ból zębów i dziąseł równie dotkliwie, co ich opiekunowie. Jeśli jest on długotrwały, zwierzę może stracić zarówno apetyt, jak i chęci do zabawy i pieszczot. Wizyta u stomatologa dla kota, psa lub innego czworonoga może przynieść mu ulgę w uciążliwym bólu, co przełoży się bezpośrednio na lepsze samopoczucie pupila. Dodatkowo nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do pojawienia się nowych dolegliwości – np. paradontozy, nadżerek, infekcji wtórnych, a nawet rozwoju komórek nowotworowych. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby w odpowiednim momencie umówić się na wizytę u weterynarza dentysty.

Na kontrolne wizyty u stomatologa weterynaryjnego powinny stawiać się również zwierzęta, które nie wykazują żadnych objawów chorób dziąseł. Regularne przeglądy umożliwiają szybką reakcję specjalisty w przypadku zauważenia pierwszych niepokojących sygnałów. Dodatkowo weterynarz dentysta może również w młodym wieku zwierzęcia zauważyć takie nieprawidłowości funkcjonowania jamy ustnej, jak krzywy zgryz lub nadliczbowy ząb. Zastosowanie się do zaleceń specjalisty może sprawić, że pupil będzie się rozwijał bez ryzyka wystąpienia problemów z uzębieniem w wieku dojrzałym.

amvet – stomatologia

Jak wygląda konsultacja stomatologiczna w AMVET?

Konsultacja stomatologiczna to wizyta, podczas której lekarz stomatolog przeprowadza badanie kliniczne zwierzaka, ocenia jamę ustną oraz analizuje dotychczasową historię leczenia. Podsumowaniem takiej wizyty jest ustalenie planu diagnostyczno-terapeutycznego.

Ważnym elementem konsultacji jest także edukacja opiekunów zwierząt na temat higieny jamy ustnej i pielęgnacji zębów ich pupili. Weterynarz stomatolog udziela porad dotyczących odpowiedniej diety, suplementów diety, szczotkowania zębów i stosowania specjalistycznych produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

amvet – stomatologia

Jakie zabiegi stomatologiczne oferuje AMVET?

 • Zabiegi profilaktyczne – badanie jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym wraz z wykonaniem skalingu, czyli usunięcia osadu z powierzchni zębów. Podczas znieczulenia możliwa jest również dokładna diagnostyka radiologiczna zębów.
 • Ekstrakcje zębów mlecznych i stałych. Często chore zęby są źródłem bólu oraz infekcji. Takie zęby są kwalifikowane do leczenia lub ekstrakcji, czyli ich usunięcia.
 • Periodontologia – leczenie chorób przyzębia. Zaczerwienione dziąsła, ruchomość zębów, przerost czy zanik dziąseł to pierwsze oznaki choroby przyzębia. W takich przypadkach konieczna jest pilna interwencja, aby zatrzymać proces chorobowy. W oparciu o nowoczesny sprzęt i techniki wykonujemy wtedy kiretaż zamknięty lub otwarty, plastykę dziąseł.
 • Endodoncja – leczenie chorób miazgi zębowej. To jedna z najtrudniejszych dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem złamań powikłanych i niepowikłanych, urazów miazgi, próchnicy i uszkodzeń szkliwa. Leczenie endodontyczne obejmuje leczenie biologiczne-MTA, kanałowe czy różne techniki wypełnień, tak aby przywrócić zdrowy „uśmiech” zwierzaka.
 • Leczenie ortodontyczne – stosowane jest przy wadach zgryzu, nieprawidłowych liczbach zębów, w celu przywrócenia prawidłowego procesu żucia i poprawy jakości życia zwierzęcia.
 • Leczenie chorób nowotworowych głowy i szyi – obejmuje leczenie chirurgiczne i onkologiczne. Przy współpracy stomatologa i onkologa przeprowadzana jest kompleksowa diagnostyka i ustalany indywidualny plan leczenia.
 • Chirurgia szczękowa urazów i złamań trzewioczaszki – to dziedzina łącząca pracę stomatologa oraz chirurga w celu leczenia urazów głowy, jamy ustnej, zębów i trzewioczaszki, które są bardzo bolesne i wymagają szybkiej interwencji.

amvet

Umów się na wizytę do weterynarza stomatologa

Chcesz umówić swoje zwierzę do specjalisty, ale nie jesteś pewien do którego? Nie wiesz, jak przygotować pupila do badania lub zabiegu? Potrzebujesz umówić pilną wizytę? Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami! Nasz weterynarz stomatolog w krakowskiej lecznicy AMVET kompleksowo zaopiekuje się leczeniem zębów i dziąseł Twojego pupila.