amvet – konsultacje specjalistyczne

Gastro enterologia

Gastroenterologia to dziedzina medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się badaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego u zwierząt. Choroby te mogą dotyczyć żołądka, jelit, wątroby, trzustki, czy dróg żółciowych. Podczas diagnostyki wykonuje się najczęściej badania endoskopowe, które pozwalają na dogłębne oględziny wnętrza układu pokarmowego. Dzięki temu można dostrzec wszelkie niepokojące zmiany w budowie i strukturze narządów.

Skuteczne leczenie problemów układu pokarmowego

Gastroenterologia zwierząt bada przyczyny problemów żołądkowo-jelitowych i wszelkich niepokojących objawów związanych z pracą układu pokarmowego. Oprócz wykrycia wielu groźnych chorób, takich jak zapalenia czy nowotwory, lekarze zajmujący się tą dziedziną weterynarii są także w stanie zdiagnozować wszelkie nietolerancje pokarmowe powodujące pogorszenie się stanu zdrowia zwierzęcia. Gastroenterolog we współpracy z dietetykiem zwierzęcym może pomóc zidentyfikować problematyczne składniki diety i opracować odpowiednią strategię żywieniową.

Gastroenterolog dla zwierząt z krakowskiej lecznicy AMVET nie ogranicza się jedynie do diagnozy i leczenia. Wielki nacisk kładziony jest również na profilaktykę i edukację właścicieli zwierząt. Zrozumienie, jakie czynniki mogą prowadzić do problemów z układem pokarmowym, pozwala na wczesne działania zapobiegawcze. Regularne kontrole, odpowiednio zbilansowana dieta oraz unikanie potencjalnych czynników ryzyka, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń. Warto również wspomnieć, że rozwijające się badania w dziedzinie mikrobiomu jelitowego otwierają nowe perspektywy dla zrozumienia i leczenia wielu chorób przewodu pokarmowego u zwierząt.

amvet – gastroenterologia

Kiedy umówić się na konsultację gastroenterologiczną w AMVET?

Objawy związane z nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego u zwierząt są uciążliwe i mogą szybko narastać. Do specjalisty gastroenterologii weterynaryjnej należy udać się w przypadku występowania następujących objawów:

  • przewlekła biegunka,
  • wymioty,
  • utrata masy ciała.
  • zaburzenia apetytu.

amvet – gastroenterologia

Choroby układu pokarmowego a dieta

Leczenie zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego często wymaga wprowadzenia zmian w diecie zwierzęcia. Zespół specjalistów AMVET ściśle współpracuje z dietetykiem zwierząt. Dzięki tej współpracy, opieka nad Twoim zwierzakiem będzie kompleksowa, a efekty leczenie szybsze i trwalsze.

Równowaga mikrobioty jelitowej odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia układu pokarmowego zwierząt. Dieta, dostosowana przez weterynarza gastroenterologa przy współpracy z dietetykiem, może wspierać regenerację uszkodzonych błon śluzowych, regulować perystaltykę jelit oraz wspomagać prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Wiele problemów gastroenterologicznych ma swoje źródło w nieodpowiednio dobranym żywieniu. Dlatego też, dokładna analiza składu diety oraz jej modyfikacja pod okiem gastroenterologa – weterynarza z krakowskiej lecznicy AMVET może przynieść znaczącą poprawę w samopoczuciu zwierzęcia, redukując jednocześnie ryzyko nawrotów choroby.

amvet – gastroenterologia

Diagnostyka chorób przewodu pokarmowego

W ramach diagnostyki chorób przewodu pokarmowego u zwierząt w szpitalu AMVET przeprowadzamy następujące badania dodatkowe:

  • badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej;
  • RTG jamy brzusznej, badanie RTG z kontrastem;
  • tomografia komputerowa (TK);
  • endoskopia przełyku, żołądka, dwunastnicy i okrężnicy;
  • biopsja wycinkowa ściany żołądka / jelita / węzłów chłonnych krezkowych;
  • badanie kału.

amvet – gastroenterologia

Czy badania wymagają specjalnego przygotowania?

Niektóre badania i procedury medyczne wymagają specjalnego przygotowania. Ze względu na szeroki zakres świadczonych usług zalecamy, aby skonsultować szczegóły dotyczące przygotowania zwierzęcia do danego badania z lekarzem prowadzącym lub recepcją.

Badania endoskopowe dla zwierząt – szybka diagnoza

Różnorodność objawów i złożoność układu pokarmowego sprawiają, że jednoznaczne określenie źródła problemu nie należy do łatwych. Dlatego właśnie tak ważny jest dostęp do specjalistycznych narzędzi i metod diagnostycznych, dzięki którym można dokładnie i wnikliwie zbadać stan zdrowia czworonoga. Badania endoskopowe: gastroskopia czy kolonoskopia dla zwierząt to metoda bezpośredniej obserwacji i analizy ewentualnych zmian w obrębie układu pokarmowego. Dzięki nim wykwalifikowany lekarz weterynarz jest w stanie w sprawny sposób zdiagnozować źródło problemu i szybko podjąć odpowiednie leczenie.

Badania endoskopowe stosowane są w obszarze diagnostyki układu pokarmowego zwierząt. Wykorzystując cienki, elastyczny endoskop wyposażony w kamerę, lekarz weterynarii jest w stanie dokładnie ocenić stan błon śluzowych, wykryć ewentualne guzy, polipy czy inne nieprawidłowości. Badania endoskopowe dla zwierząt wykonywane w AMVET w Krakowie nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Wykorzystywane przez nas specjalistyczne urządzenia pozwalają nie tylko na diagnozę, ale również na przeprowadzenie pewnych zabiegów terapeutycznych, takich jak usunięcie ciał obcych czy pobranie wycinków do badań histopatologicznych.

amvet

Umów się na wizytę

Chcesz umówić swoje zwierzę do specjalisty, ale nie jesteś pewien do którego? Nie wiesz, jak przygotować pupila do badania lub zabiegu? Potrzebujesz umówić pilną wizytę? Nie zwlekaj – skontaktuj się z nami!