Strona główna Czy zwierzę to dobry pomysł dla dziecka? Wskazówki od behawiorysty
Czy zwierzę to dobry pomysł dla dziecka?

Czy zwierzę to dobry pomysł dla dziecka? Wskazówki od behawiorysty

Zwierzęta domowe od zawsze były częścią naszych rodzin i wiernymi przyjaciółmi. Opieka nad zwierzakiem od dziecka uczy odpowiedzialności, dojrzałości, empatii i troski o innych. Jednakże, zanim zdecydujesz się na nowego członka rodziny, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Jakie są plusy i minusy wprowadzenia zwierzęcia do domu? Jakie zwierzę wybrać? Czy mam ku temu odpowiednie warunki? Jak przygotować dziecko na nowego mieszkańca? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe dla zbudowania szczęśliwej i bezpiecznej relacji między dzieckiem a zwierzakiem, z uwzględnieniem potrzeb każdej ze stron. Behawiorystka AMVET – Natalia Hamernik przedstawia najważniejsze aspekty z perspektywy opiekuna i zwierzaka.

Korzyści wynikające z opieki nad pupilem

  • Nauka odpowiedzialności

Opieka nad zwierzakiem wymaga regularnej troski, karmienia, dbania o czystość i zdrowie. Dziecko, ucząc się tych obowiązków, rozwija poczucie odpowiedzialności za drugą osobę/istotę, co jest niezmiernie ważne dla jego rozwoju i przyszłości. Wpływa to również na jego dojrzałość i umiejętność ustalania priorytetów.

  • Rozwijanie empatii

Zwierzęta są pełnoprawnymi członkami rodziny, które potrzebują miłości i troski, a przede wszystkim – uwagi. Bacznego obserwowania i rozpoznawania sygnałów oraz znaków, które zwierzę przekazuje opiekunowi, gdy jest zmęczone, coś je boli lub coś mu dolega. Opieka nad pupilem pomaga dziecku zrozumieć uczucia innych istot i rozwijać empatię.

  • Wzmacnianie zdrowia psychicznego

Badania wykazują, że posiadanie zwierzęcia może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie samopoczucia. Głaskanie kota, psy czy królika wspomaga wydzielanie endorfin i obniża ciśnienie krwi. Samo obcowanie ze zwierzęciem bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy, pomagając go wyciszyć. Naukowcy podkreślają, że zwierzęta mają wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i intelektualny dziecka.

Wyzwania związane z adopcją lub kupnem zwierzaka z hodowli

  • Wymagania

Zwierzęta wymagają od opiekunów dużo uwagi, cierpliwości, czasu, ale także odpowiednich środków finansowych. Regularne wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednie karmienie (zarówno świadomość diety, jak i zaopatrzenie się w zapasy dobrej jakości karmy), zabawki i inne potrzeby finansowe mogą stanowić wyzwanie dla rodziny. Niektóre rasy psów wymagają też długich spacerów, co może być problematyczne np. w zimowe dni. Dlatego podjęcie decyzji o przygarnięciu zwierzaka pod swój dach powinno być poprzedzone dokładną analizą jego potrzeb i naszych możliwości. Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, czy nawet osobą z kręgu znajomych, która ma już doświadczenie w tym temacie i omówić swoje wątpliwości.

  • Alergie i zdrowie

Niektóre dzieci mogą być uczulone na wydzieliny zwierząt, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Należy pamiętać, że nie ma zwierząt idealnych, które nie wywołują żadnych uczuleń! Alergię może powodować sierść, ślina czy łuszczący się naskórek. Dobrze jest być tego świadomym i przygotowanym na różne sytuacje. Ponadto, zwierzęta wymagają także odpowiedniej opieki zdrowotnej, która może być kosztowna.

  • Przygotowanie dziecka

Dziecko powinno zostać odpowiednio przygotowane na posiadanie zwierzęcia. Bardzo ważne jest zrozumienie, że zwierzę to istota żywa, która potrzebuje szacunku i opieki. Dziecko musi także wiedzieć, jak zachować się bezpiecznie w obecności zwierzęcia oraz jakie konsekwencje może mieć niestosowanie się do ustalonych zasad.

Wskazówki od behawiorysty

  • Wybór odpowiedniego zwierzęcia

Nie każde zwierzę pasuje do każdej rodziny. W pierwszej kolejności należy przemyśleć, jakie warunki możemy zapewnić zwierzakowi. Pod uwagę należy wziąć kwestie środowiskowe i logistyczne (np. wielkość mieszkania), możliwości czasowe (jaką ilością czasu i zaangażowania dysponujemy, ile pracujemy i ile czasu spędzamy w domu oraz poza nim), warunki finansowe, aktywność rodziny. Dorosły musi zdawać sobie sprawę, że na opiekę nad zwierzęciem trzeba znaleźć dodatkową przestrzeń – czas opieki nad zwierzakiem należy oddzielić od czasu, który poświęcamy opiece nad dzieckiem. Dobrze jest również dopasować temperamenty – rodziny i zwierzaka, którego planujesz przyjąć do domu. Dla niektórych osób lepszy będzie kot, dla bardziej aktywnych być może pies – wszystkie za i przeciw najlepiej przeanalizować i podjąć decyzję, czy najlepszym domowym przyjacielem będzie dla kot, pies czy może królik lub chomik.

  • Edukacja dziecka

Dziecko należy od początku edukować w zakresie zachowań zwierząt, zasad bezpieczeństwa i tego, jak należy traktować zwierzęta. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć niektórych sytuacji, ale dzięki dostępnym materiałom edukacyjnym, takim jak książki, filmy czy programy dla dzieci, możemy przygotować malucha lub starszaka na adopcję pupila. Dobrze jest również odwiedzić znajomego, czy kogoś z rodziny, który ma w domu zwierzę i zobaczyć, jak dziecko reaguje, jak sobie radzi i czy emocjonalnie jest przygotowane na nowego przyjaciela.

  • Wczesna socjalizacja

Jeśli decydujesz się na zwierzę, ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią socjalizację i szkolenie. Zwłaszcza pies będzie wymagał poświęcenia dużej ilości czasu na wychowanie i trening. Tutaj liczy się konsekwencja i zaangażowanie – to klucz do sukcesu w dobrym szkoleniu czworonoga.

  • Monitorowanie relacji

Od pierwszych chwil należy na bieżąco monitorować relację pomiędzy zwierzęciem a dzieckiem. Zarówno zwierzęta (w zależności od gatunku i rasy, a także różnic indywidualnych), jak i dzieci mają różne temperamenty, które nie zawsze mogą do siebie idealnie pasować. Trzeba kontrolować potrzeby zwierzęcia w zakresie preferencji w kontaktach z dzieckiem, jak i zachowania samego dziecka. Wszystko po to, aby po obu stronach od samego początku budować szacunek i wzajemne zrozumienie.

Przyjaźń ze zwierzakiem może być wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem dla dziecka, ale przygotowanie rodziny do przyjęcia nowego domownika wymaga starannej analizy i edukacji. Główna odpowiedzialność za zwierzę zawsze pozostaje po stronie osoby dorosłej. To on musi zadbać o odpowiednią opiekę nad zwierzęciem, uwzględniając jego potrzeby dotyczące żywienia, wychowania, czy aktywności. Pamiętaj, że stworzenie relacji pomiędzy dzieckiem a zwierzakiem i jej umiejętne rozwijanie, jest wyzwaniem dla wszystkich domowników i wymaga poświęceń oraz cierpliwości. Możesz być pewien, że szanowane i kochane zwierzę, odwdzięczy się niesamowitą miłością przez długie lata. Zwierzak wniesie dużo ciepła i radości do życia domowników, a w trudnych sytuacjach zawsze możesz zwrócić się po pomoc do behawiorysty, który  pomoże rozwiązać problem i udzieli cennych wskazówek.

Amvet

Podobne artykuły