Strona główna Zimowe spacery – jak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga?

Zimowe spacery – jak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga?

Śniegowe zaspy, lodowa ślizgawka, prószące płatki śniegu – zimowa aura może być duża atrakcją dla naszych czworonogów. Najchłodniejsza pora roku stawia jednak przed opiekunami także kilka wyzwań w odpowiedzialnym dbaniu o ich bezpieczeństwo. Na co szczególnie zwrócić uwagę zimą? W jakich obszarach na naszych pupili mogą czyhać niebezpieczeństwa? W artykule skupimy się na kluczowych zasadach dbania o bezpieczeństwo naszych zwierzaków w okresie zimowym.

CZY PIES MOŻE POŚLIZGNĄĆ SIĘ NA LODZIE? ZIMOWE URAZY ORTOPEDYCZNE

Oblodzone chodniki bywają dla psów równie atrakcyjne, co niebezpieczne. Podobnie jak u ludzi, u psów pod wpływem upadku na śliskiej powierzchni może dojść do niewielkich urazów, takich jak stłuczenia i nadwichnięcia, ale możliwe są także poważniejsze konsekwencje poślizgnięcia, takie jak: zwichnięcie czy złamanie. W trakcie spacerów po oblodzonych chodnikach czy drogach, należy szczególnie kontrolować smycz swojego psa, nie pozwalając mu na zbyt swobodne bieganie. Warto także uważać na samodzielną zabawę na śniegu.

SÓL I PIASEK NA CHODNIKACH – CZY SĄ SZKODLIWE DLA PSÓW?

Kolejnym problemem okresu zimowego są środki stosowane antypoślizgowo na drogach i chodnikach, takie jak sól czy piasek. Mogą one powodować podrażnienie opuszek palcowych, które może wywołać ból, dyskomfort, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne. Dlatego po zimowym spacerze, zawsze pamiętajmy o umyciu łap naszemu pupilowi, a następnie, po wyschnięciu łap, o nałożeniu maści ochronnej na opuszki.

Śnieg na chodnikach, szczególnie w okresie okołosylwestrowym może skrywać również takie zagrożenia, jak fragmenty szkła z pękniętych butelek. W zetknięciu z łapą psa, mogą być źródłem bolesnych urazów. W takim przypadku należy udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii w celu opracowania rany.

JAK ZABEZPIECZYĆ PSA PRZED MROZEM?

Wbrew pozorom, niskie temperatury mogą wywołać dyskomfort także u naszych futrzanych przyjaciół. Dlatego ważne jest, by zapewnić naszemu psiakowi bezpieczeństwo termiczne podczas spacerów. Coraz większą popularnością cieszą się ubranka dla psów, dostępne nie tylko dla małych ras, ale i dla dużych i średnich. W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w tego rodzaju odzież i stopniowo oswajać z nią nasze zwierzę.

ZIMOWE PODRÓŻE SAMOCHODEM

W trakcie podróży samochodem z naszym psiakiem należy uważać, aby nie miał on styczności ze środkami do odmrażania szyb. Glikol w nich zawarty jest dla naszych czworonogów bardzo toksyczny i nawet niewielka jego ilość może okazać się śmiertelna.

W mroźne poranki nie zapominajmy również o bezdomnych kotach i innych zwierzakach, które w zimowe noce często szukają ciepła pod maskami naszych samochodów. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić, czy aby na pewno nic nie chowa się pod maską auta.

CZY W TAKIM RAZIE W ZIMIE NALEŻY OGRANICZYĆ SPACERY Z PSEM?

Zimowa aura potrafi być niezwykle atrakcyjna dla naszych czworonożnych pupili. Nie musimy pozbawiać ich radości ze śniegu, wystarczy byśmy pamiętali o najważniejszych zasadach dbania o ich bezpieczeństwo. Mając świadomość zagrożeń i zachowując ostrożność, możemy zapewnić sobie i naszym zwierzakom wspaniałe wspomnienia z białej zimy.

Amvet

Podobne artykuły