Strona główna Czym jest trening kooperacyjny i jak może pomóc Twojemu zwierzakowi?

Czym jest trening kooperacyjny i jak może pomóc Twojemu zwierzakowi?

Twój zwierzak źle znosi zabiegi pielęgnacyjne i medyczne? Rozwiązaniem może okazać się trening kooperacyjny, czyli metoda pracy oparta na współpracy i obustronnym zaufaniu. Choć wymaga on czasu i dużych pokładów cierpliwości, warto podjąć się tego wyzwania – to świetny sposób, by wzmocnić relację ze swoim pupilem. Dzięki treningowi kooperacyjnemu będzie Ci łatwiej samodzielnie obciąć zwierzakowi pazury, zmienić opatrunek czy zakropić mu oczy. Możesz wykorzystać go również, by przyzwyczaić pupila do wielu innych czynności uraz ułatwić mu wizyty u weterynarza.

Czym jest trening kooperacyjny?

Twój zwierzak stresuje się na sam widok obcinaczek do pazurów? Próby umycia mu zębów spełzają na niczym? A może widzisz, że pupil stresuje się, gdy zakładasz mu obrożę? Nie musi tak być. Zwierzęta można przyzwyczaić do dotyku i różnego rodzaju czynności oraz zabiegów, tak by odbywały się w atmosferze pozytywnej współpracy. Z pomocą w tym zakresie przychodzi trening kooperacyjny.

Celem treningu kooperacyjnego, nazywanego również treningiem medycznym i pielęgnacyjnym, jest wykonywanie zabiegów za zgodą zwierzaka. Aby to osiągnąć, należy stopniowo przyzwyczajać go do poszczególnych czynności. Słowo „stopniowo” jest tu kluczowe – w treningu kooperacyjnym nie ma miejsca na pośpiech ani robienie czegoś na siłę.

Trening medyczny psa, kota lub innego zwierzaka może okazać się skuteczny w przypadku takich czynności, jak:

  • zakładanie kagańca,
  • skracanie pazurów,
  • mycie zębów,
  • zakrapianie oczu,
  • robienie zastrzyków,
  • zmiana opatrunków,
  • czesanie,
  • czyszczenie uszu,
  • zakładanie szelek, obroży,
  • kąpiel.

Dlaczego warto poświęcić czas na trening medyczny psa lub kota?

Przyzwyczajenie pupila do określonych zabiegów przydaje się zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wizyt u weterynarza. Zwierzak, który dobrze zna pewne schematy, jest oswojony z dotykiem i rozumie, co się z nim dzieje, jest mniej narażony na lęk i stres, a co za tym idzie – bardziej skłonny do współpracy.

Warto jednak zaznaczyć, że regularny trening z psem, kotem czy innym zwierzęciem przynosi również inne korzyści, związane z relacją z opiekunem. Współpraca z pupilem i dawanie mu wyboru wzmacnia więzi i buduje zaufanie, a to przekłada się na wszystkie aspekty wspólnego życia. Trening kooperacyjny może pozytywnie wpłynąć na poczucie sprawczości zwierzęcia, a co za tym idzie – wzmocnić jego pewność siebie. To szczególnie cenne w przypadku wycofanych i lękliwych czworonogów.

Jak zacząć trening kooperacyjny z psem lub innym zwierzakiem?

Trening medyczny to wieloetapowy proces, który warto dobrze zaplanować. Podstawową zasadą jest to, że zwierzak zawsze ma prawo do odmowy – i niezależnie od tego, czy wyrazi zgodę na jakąś czynność czy nie, powinien zostać nagrodzony. Podczas ćwiczeń uważnie obserwuj, czy Twój pupil czuje się dobrze i swobodnie, czy może wykazuje objawy stresu. Sygnały, na jakie warto zwrócić uwagę u psów, to m.in. ziewanie, oblizywanie się, kładzenie uszu, unikanie kontaktu, odsuwanie się.

Przed rozpoczęciem treningów kooperacyjnych zadbaj o kwestie motywacji i nagradzania. Warto wdrożyć odpowiedni trening, tak by zwierzak chętnie angażował się w ćwiczenia i zdobywał nagrody. Jeśli planujesz pracować z pupilem metodą klikerową, pamiętaj o tym, by wprowadzić ją wcześniej, najlepiej zaczynając od prostych, znanych zwierzakowi ćwiczeń.

Przejdźmy jednak do konkretów – od czego zacząć trening kooperacyjny? Aby przybliżyć Ci tę metodę pracy ze zwierzakiem, posłużymy się przykładem. Załóżmy, że chcesz nauczyć psa obcinania pazurów. W tym przypadku warto zacząć od przygotowanie atrakcyjnych nagród w postaci ulubionych przysmaków pupila oraz wyznaczenia miejsca, w którym będziecie ćwiczyć. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia dla psa na kocyku, który będzie służyć Wam wyłącznie do tego celu. Wyjęcie go i ułożenie na podłodze będzie dla zwierzaka jednoznacznym sygnałem, że zapraszasz go na trening.

Trening kooperacyjny z psem podziel na kilka etapów. Na początku nagradzaj zwierzaka za każdą interakcję z kocykiem, aż zacznie chętnie na nim siadać, skupiając na Tobie uwagę. Następnie wprowadźcie do treningu podawanie przednich łapek, stopniowo wydłużając czas każdej powtórki. W dalszych etapach możesz wprowadzić do treningu obcinaczki. Początkowo kładź je po prostu obok kocyka, z czasem zacznij brać je do ręki i zbliżać do łapek pupila. Jeśli pies nie będzie miał z tym problemu, zacznij delikatnie dotykać nimi pazurków. Ostatni krok to obcięcie pazurów – zacznij od jednego i obficie nagródź pupila.

Pamiętaj, że każdy z tych etapów może zająć Wam dużo czasu, nawet kilka tygodni lub miesięcy. Nie bój się modyfikacji i zmian w planie treningowym i przygotuj się, że progres będzie przeplatał się z gorszymi okresami. Ważne, by zachować cierpliwość, uważność i zrozumienie wobec psa. W międzyczasie, aby nie zrazić pupila do ćwiczeń, umawiaj go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.

Trening kooperacyjny – podsumowanie

Trening kooperacyjny wymaga od opiekunów zwierząt cierpliwości i konsekwencji, ale efekty, które przynosi, niewątpliwie są warte wysiłku. Przyzwyczajenie pupila do zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych może znacznie ułatwić Wam codzienne funkcjonowanie, wizyty u weterynarza, a także poprawić Waszą relację. W razie problemów podczas treningów możesz skorzystać ze wsparcia specjalisty, takiego jak behawiorysta Kraków. Nasza klinika weterynaryjna Kraków oferuje specjalistyczne wsparcie w wielu dziedzinach, w tym terapii zaburzeń lękowych i zachowań agresywnych u zwierząt.

Amvet

Podobne artykuły