Strona główna Syndrom urologiczny kotów – czym jest, jak go rozpoznać i leczyć?
Syndrom Urologiczny Kotów

Syndrom urologiczny kotów – czym jest, jak go rozpoznać i leczyć?

FLUTD, czyli Syndrom Urologiczny Kotów (SUK), to ogólny termin opisujący spektrum schorzeń związanych z układem moczowym tych zwierząt. Stan ten może być nie tylko bolesny, ale również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kotów. Lek wet. Anna Skrzypczak-Wiercioch, specjalista AMVET w dziedzinie USG oraz urologii omawia przyczyny, objawy i możliwości leczenia FLUTD.

FLUTD to zbiór różnych schorzeń układu moczowego u kotów – nie jest to konkretna choroba ani ostateczne rozpoznanie. W języku polskim tłumaczy się go jako SUK – Syndrom Urologiczny Kotów.

Przyczynami FLUTD mogą być:

 • infekcje układu moczowego
 • kamica moczowa
 • wady wrodzone
 • nowotwory
 • problemy behawioralne
 • inne problemy zdrowotne pacjenta (tzw. “Zespół Pandory”)

Przyczyn FLUTD jest bardzo wiele, aby rozpoznać tę jedyną konieczna jest konsultacja u lekarza weterynarii oraz wykonanie zalecanych przez niego badań dodatkowych. Lekarz wybierze odpowiedni zestaw do diagnostyki, aby wykluczyć stan zapalny, infekcję, kamienie w drogach moczowych. Należy pamiętać również o tzw. „zespole Pandory” u kotów, czyli sytuacji, w której problemy z oddawaniem moczu są objawem chorób toczących się w innych miejscach w organizmie (np. nadczynność tarczycy). Jeżeli lekarz wykluczy wszystkie możliwe zdrowotne przyczyny choroby, należy brać pod uwagę behawioralne tło problemów. U niektórych kotów silny stres lub dyskomfort psychiczny mogą powodować problemy z pęcherzem i oddawaniem moczu. Wtedy konieczna będzie konsultacja z kocim behawiorystą w celu zrozumienia kocich emocji i wdrożenia metod łagodzenia stresu.

Objawy FLUTD:

Koty cierpiące na FLUTD (SUK) mogą przejawiać różne objawy. Do najczęstszych należą:

 • Trudności z oddawaniem moczu: kotu może towarzyszyć ból, często może odwiedzać kuwetę bez efektów, napinać się przy oddawaniu moczu.
 • Zmiana częstotliwości oddawania moczu: koty mogą zacząć korzystać z kuwety częściej lub rzadziej niż zwykle. Może również dojść do całkowitej niemożności opróżnienia pęcherza, co jest stanem bardzo niebezpiecznym.
 • Oddawanie moczu poza kuwetę.
 • Krew w moczu: zabarwienie moczu może zmienić się na różowe lub żywoczerwone.
 • Nietypowe zachowanie: kot może stawać się niespokojny, wycofany lub agresywny.

Diagnoza i Leczenie:

Diagnoza FLUTD wymaga wizyty u lekarza weterynarii, który może zalecić przeprowadzenie podstawowych badań dodatkowych, takich jak badanie moczu i krwi, badania obrazowe (np. USG, RTG) oraz oceni ogólny stan zdrowia kota. Jeżeli pomimo przeprowadzenia podstawowego pakietu badań, diagnoza nie jest jasna, a problem nawraca, mogą być potrzebne bardziej zaawansowane metody diagnostyczne, takie jak rentgenografia dróg moczowych z kontrastem czy cystoskopia.

Leczenie zależy od przyczyny schorzenia. W przypadku infekcji stosuje się antybiotyki, a kamienie moczowe mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W przypadku FLUTD związanego z dietą, zmiana pokarmu na mokry lub specjalne karmy, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. W przypadku zaburzeń behawioralnych konieczna może być modyfikacja środowiska życia kota, czasami w połączeniu z preparatami uspokajającymi.

Prewencja FLUTD: Aby zapobiec FLUTD, opiekunowie kotów powinni dostarczać im dobrze zbilansowaną dietę, zachęcać do picia wody, regularnie sprawdzać kuwety i dbać o zdrowie psychiczne kotów, minimalizując stresujące sytuacje. Dobrą praktyką jest też profilaktyczne badanie moczu, wykonywane co 6 miesięcy.

Syndrom Urologiczny Kotów to poważne schorzenie, które może znacznie wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie kota. Opiekunowie powinni być świadomi objawów i natychmiast konsultować je z lekarzem, jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu lub zdrowiu swojego pupila. Regularne wizyty kontrolne, zdrowa dieta i odpowiednia opieka mogą pomóc w uniknięciu wielu problemów związanych z układem moczowym kotów.

Amvet

Podobne artykuły