Skręt płata wątroby u królików – czym się charakteryzuje?
Skręt płata wątroby u królików (Oryctolagus cuniculus) to jeden ze stanów nagłych, z jakimi opiekunowie królików zjawiają się w lecznicy. Trudności w rozpoznaniu oraz niespecyficzne objawy sprawiają, że choroba związana jest niestety z wysoką śmiertelnością. Dodatkowo diagnozę utrudnia typowe zachowanie królików, które mają skłonność do ukrywania objawów tak długo, jak to możliwe. Objawy mogą wystąpić nagle i postępować bardzo szybko, dlatego konieczna jest wnikliwa diagnoza i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Jakie są przyczyny występowania tego stanu?
Medyczna przyczyna skrętu płata wątroby nie jest do końca znana. Skręt może wystąpić na skutek:
- nagłego ruchu królika i urazów,
- wrodzonego braku więzadeł wątrobowych,
- w wyniku chorób przewodu pokarmowego, takich jak: ostre rozszerzenie żołądka, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i innych.
- w wyniku chorób wątroby, takich jak: choroby pasożytnicze, bakteryjne/wirusowe, nowotwory wątroby, stłuszczenie wątroby,
Jakie są objawy kliniczne skrętu płata wątroby u królików?
Objawy skrętu płata wątroby są niespecyficzne, jednak mogą obejmować serię oznak, które powinny być jasnym sygnałem dla opiekunów do pilnej interwencji weterynaryjnej. Należą do nich między innymi:
- apatia i osłabienie,
- brak apetytu,
- zmniejszona ilość oddawanego kału lub jego całkowity brak,
- ból, objawiający się siedzeniem bez ruchu i zgarbioną postawą,
- szukanie ustronnych miejsc przez królika,
- wzdęty brzuch.
Jak przebiega diagnostyka skrętu płata wątroby u królików?
Szybka diagnoza jest kluczowa w celu ratowania życia królika. Na etapie diagnostycznym wykonywane są:
- badanie kliniczne – podczas którego niekiedy można wyczuć twardy twór zlokalizowany w przodobrzuszu, ostre rozszerzenie żołądka, wzdęcie w obrębie jelit. Często dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, a następnie jej obniżenia jeśli królik przejdzie w stan wstrząsu, czyli bezpośredniego zagrożenia życia.
- badania krwi – w których można wykryć anemię stopnia lekkiego do ciężkiego, trombocytopenię, znaczny wzrost enzymów wątrobowych ALT, AST, ALP.
- badanie USG jamy brzusznej – w przypadku skrętu w USG widoczne będzie powiększenie rozmiaru oraz obniżenie echogeniczności płata objętego skrętem. W badaniu Dopplerem nie zobaczymy przepływu przez naczynia w obrębie płata objętego procesem, a wokół wątroby może być widoczny wolny płyn.
Leczenie skrętu płata wątroby u królików
Leczenie obejmuje stabilizację pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym. Jeśli wyniki morfologii pacjenta wykażą ciężką anemię, wskazana jest transfuzja krwi. W celu przygotowania do zabiegu wdraża się:
- silne leczenie przeciwbólowe,
- leki przeciwzapalne,
- antybiotykoterapię,
- płynoterapię.
Podsumowanie
Skręt płata wątroby u królików to poważna choroba, która wymaga szybkiej diagnozy i leczenia. Opiekunowie królików powinni być świadomi objawów tej choroby i niezwłocznie szukać pomocy weterynaryjnej w przypadku ich wystąpienia.