Strona główna Czy sezon na kleszcze trwa cały rok?

Czy sezon na kleszcze trwa cały rok?

Jak prawidłowo dbać o swojego zwierzaka, aby nie zachorował na chorobę przenoszoną przez kleszcze? Jakie są rodzaje profilaktyki przeciwkleszczowej? – lek.wet. Julia Heiza opisuje najważniejsze kwestie i wyjaśnia mechanizmy dotyczące profilaktyki przeciwkleszczowej.

Czy ochrona przed kleszczami jest naprawdę potrzebna przez cały rok?

Ciepłe dni zbliżaja się wielkimi krokami, a wraz z nimi szczyt sezonu na kleszcze. Choć to sformułowanie nie jest do końca prawdziwe, faktem jest, że w okresie wiosenno-letnim zwiększa się ilość znajdowanych pasożytów na skórze naszych pupili. Wbrew przekonaniu, że kleszcze atakują tylko w ciepłej porze roku, lekarze weterynarii alarmują, że często zdarzają się przypadki chorób odkleszczowych, nawet w trakcie zimy.  Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwkleszczowa i jej stosowanie przez cały rok.

Dlaczego kleszcze atakują nawet zimą?

Zmiany klimatyczne i coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że kleszcze są w stanie przetrwać i pozostawać aktywne niemal przez cały rok. Nie można już zakładać, że zimą zwierzęta są bezpieczne a kleszczy nie ma, szczególnie w cieplejszych regionach lub podczas nietypowo ciepłych zim. Oznacza to, że profilaktyka nie może być sezonowa, lecz musi być kontynuowana przez cały rok.

Jaka jest odpowiednia profilaktyka przeciwkleszczowa?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów walki z kleszczami są preparaty weterynaryjne zawierające sarolaner lub fluralaner, czyli leki z grupy izoksazolin, dostępne w postaci tabletek doustnych lub kropli “spot on” podawanych na skórę zwierzęcia. Lekarz weterynarii dostosuje preparat indywidualnie do potrzeb zwierzęcia i poinformuje o częstotliwości powtarzania terapii.  

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Prawidłowe usunięcie kleszcza ze skóry zwierzęcia jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że kleszcz powinien zostać usunięty przez wykwalifikowaną osobę – lekarza lub technika weterynarii. Jeśli jednak nie masz dostępu i możliwości umówienia wizyty, zachowaj ostrożność i pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Nie używaj do tego celu pęsety wyciągniętej prosto z kosmetyczki. Zamiast tego zastosuj specjalnie do tego przeznaczone kleszczołapki (haczyki do wyciągania kleszczy) lub specjalne pęsety dedykowane do wyciągania kleszczy.
  • Za pomocą tych urządzeń złap kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie okręć go wokół własnej osi i wyciągnij zdecydowanym ruchem.
  • Uwaga – nie używaj zbyt dużej siły, ponieważ kleszcz może się rozerwać, a jego część pozostać nadal w skórze.

Wyciągnięcie kleszcza w całości jest istotne, ponieważ pozostawiony w skórze aparat gębowy dalej zdolny jest do transmisji chorób, a jego pozostałość może wywołać miejscowy stan zapalny oraz odczyn alergiczny. W przypadku stwierdzenia resztek kleszcza w skórze, należy udać się do lekarza weterynarii, który usunie pozostałości. Pamiętaj również, aby zawsze po wyciągnięciu kleszcza zdezynfekować skórę zwierzaka.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

Niestety kleszcze na naszym terenie przenoszą groźne choroby, które mogą spowodować zagrożenie życia lub nawet śmierć zwierzaka.

Do najbardziej powszechnych należą:

  • babeszjoza
  • anaplazmoza
  • borelioza
  • erlichioza

W gabinecie lekarskim najczęściej spotykaną chorobą jest babeszjoza. Ważną informacją dla każdego opiekuna są jej objawy – pierwsze oznaki to osłabienie zwierzaka i brak apetytu. Chorobie często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, a w kolejnej fazie choroby brązowe zabarwienie moczu. Choroba ta niestety bardzo szybko postępuje, często jest śmiertelna, dlatego przy każdej zmianie zachowania zwierzaka należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii, informując o incydencie z wbitym uprzednio kleszczem.  

Podsumowując, kleszcze stanowią realne zagrożenie dla naszych pupili przez cały rok, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj, że większość preparatów przeciwkleszczowych ma działanie bójcze, czyli działa dopiero w momencie, gdy kleszcz wbiję się w skórę – powoduje wtedy paraliż aparatu gębowego kleszcza, przez co uniemożliwia pobranie krwi, a w konsekwencji możliwość przeniesienia choroby zakaźnej jest znikoma. Nie wszystkie profilaktycznie stosowane preparaty mają działanie odstraszające, dlatego po każdym spacerze obejrzyj dokładnie swoje zwierzę i sprawdź, czy wśród sierści lub włosów nie przyniosło ze sobą „pasażera na gapę”. W czasie profesjonalnej porady weterynaryjnej, dobrane zostaną najskuteczniejsze środki ochrony, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego zwierzęcia, a także ich opiekunów. Zdarza się, że np. jadąc na wakacje w miejsca szczególnie zagrożone chorobami odkleszczowymi, należy połączyć dwa różne preparaty przeciwkleszczowe, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Amvet

Podobne artykuły