Strona główna Postanowienia noworoczne – jak jeszcze lepiej opiekować się swoim pupilem?
Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne – jak jeszcze lepiej opiekować się swoim pupilem?

Powoli opada świąteczne szaleństwo. Wchodzimy w stan gotowości przed nowym rokiem. Przypominamy sobie o liście poprzednich postanowień noworocznych i podsumowujemy miniony czas. Czy wytrwaliśmy w ćwiczeniach, przeczytaliśmy planowaną ilość książek lub nauczyliśmy się nowego języka? A może był to rok bez postanowień? Zachęcamy, aby w tych dniach pomyśleć też o czworonożnych członkach rodziny. Dlatego przygotowaliśmy kilka postanowień noworocznych właśnie dla nich! Lek. wet. Aleksandra Kimicka-Szajwaj, specjalistka neurologii AMVET, dzieli się z Wami swoimi sprawdzonymi sposobami.

10 postanowień noworocznych dla dobra zwierzaka

 • Nie będę dokarmiać moich zwierzaków ludzkim jedzeniem

Nie wszystko, co jedzą właściciele nadaje się dla ich zwierząt, np. szynka zawiera konserwanty, których kot czy pies mogą nie trawić tak dobrze, jak ludzki organizm. Podawanie tłustego jedzenia może powodować między innymi zapalenie trzustki, a czosnek czy cebula mogą być nawet śmiertelnie trujące.

 • Zacznę wychodzić na dłuższe spacery z psem

Bez wątpienia wszystkim przyda się ruch na świeżym powietrzu. Z korzyścią dla opiekuna, ale przede wszystkim zwierzaka, który będzie mógł spożytkować swoją energię, a dzięki temu będzie w dobrej kondycji zdrowotnej. Pamiętajmy też, że węszenie to naturalna psia potrzeba i świetny sposób na odstresowanie.

 • Będę regularnie wyczesywać futro moim zwierzakom

Opiekunowie kotów czy królików bez wątpienia znają problem kul włosowych zatykających przewody pokarmowe. Jednak psiakom także warto zafundować czesanie, dzięki któremu one poczują się lepiej, a my nie będziemy się borykać z sierścią, która jest wszędzie.

 • Kupię mojemu kotu większą kuwetę

Mruczek i jego toaleta to miejsce niemalże święte. Wszyscy opiekunowie kotów to potwierdzą. I w tym przypadku wielkość ma znaczenie, bo idealna kuweta to nawet: dwie długości kota na półtorej długości kota. Pewne badania wykazały, że koty mając do wyboru wiele małych kuwet i jedną dużą, wybierały tę większą 😉

 • Zmienię przysmaki mojego psa na zdrowsze i zacznę dawać ich mniej

Lubimy rozpieszczać nasze czworonogi – pamiętajmy jednak, aby robić to z głową i nie szkodząc im. Producenci fast food’ów – czy to dla ludzi, czy dla zwierząt, stosują podobne metody. Kolorowe opakowania kuszą nas, a do tego takie “poduszeczki” i inne gryzaki są dostępne praktycznie w każdym sklepie. Jednak warto postawić na zdrowszy wybór – liofilizowane lub suszone mięso – to jest to!

 • Przygotuję bezpieczne schronienie dla moich kotów

Koty wprost uwielbiają kryjówki! Lubią obserwować z bezpiecznej odległości, to dla nich najlepsza rozrywka. Najważniejsze to miejsce na wysokości, aby kociak mógł bezpiecznie obserwować okolicę z wysoka. Poza tym zarówno koty, lecz także i psy, ucieszą się z bezpiecznego schronienia, do którego dostęp będą miały tylko one. Ciche, spokojne miejsce, najlepiej „zadaszone” aby czasem mogły odpocząć w odosobnieniu – nawet od nas.

 • Skończę czytać książkę o lepszej relacji z moim pupilem

Rozwój kompetencji i intuicji w tym zakresie to podstawa harmonijnej relacji z czworonożnym przyjacielem. Pomoże nam to zrozumieć jego zachowania i przyzwyczajenia, a także lepiej się nim opiekować.

 • Wyczyszczę drapaki i legowiska

Sprawdzone sposoby, aby dobrze wyczyścić te trudne miejsca to:

 1. gumowa rękawica
 2. mop parowy
 3. odkurzacz ze specjalną końcówką
 4. wilgotna ściereczka
 5. rolka wielorazowa do usuwania sierści
 • Wyciągnę masę zaginionych zabawek spod kanapy

Pomoże nam to na pewno zapanować nad chaosem i… domowym budżetem. Często kupujemy nowe zabawki, bo wydaje nam się, że nasze zwierzaki mają ich za mało. Tymczasem, zamiast kupować nowe, warto sprawdzić, czy nie pochłonęła ich otchłań pod naszą kanapą, szafą czy pralką.

 • Zafunduję zwierzakom zabawki zachęcające do pracy intelektualnej

Czy wiesz, że zwierzęta, które mają zapewnioną stymulację również umysłową żyją dłużej i później zapadają na wiele chorób? Jest to również wspaniała pomoc, jeśli chcemy, żeby nasz futrzak zrzucił trochę ciała, ponieważ ogranicza to zajadanie nudy. Jeśli nie macie czasu to wybór na stronach internetowych jest ogromny, dodatkowo polecamy filmiki instruktażowe, jak taką zabawkę wykonać samemu.

Mamy nadzieję, że nasze postanowienia będą dla was inspiracją i zachętą do wspólnej zabawy w wymyślaniu i układaniu własnych, wspólnych założeń. Być może dzięki temu wspólnie będziecie się motywować. Na przykład dłuższe spacery zadbają o waszą aktywność fizyczną i czas spędzony na powietrzu, a w postanowieniu lepszej diety możecie trwać wspólnie. Mniej telewizji czy czasu spędzonego ze smartfonem? Więcej wspólnej zabawy! Życzymy Wam, aby Nowy Rok pozwolił Wam spełnić wszystkie Wasze postanowienia i przede wszystkim pielęgnować relacje ze zwierzakami.

Amvet

Podobne artykuły