Strona główna Kaganiec dla psa – kiedy jest konieczny i jak dobrać odpowiedni dla pupila?

Kaganiec dla psa – kiedy jest konieczny i jak dobrać odpowiedni dla pupila?

Kaganiec to ważny element wyprawki, który każdy opiekun psa powinien znać. Chociaż wielu z nas kojarzy kaganiec z niekomfortową koniecznością, w rzeczywistości może być niezbędnym narzędziem w określonych sytuacjach. Warto zrozumieć, kiedy pies powinien nosić kaganiec i jak go odpowiednio dobrać, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwierzęciu, jak i otoczeniu. Przeczytaj artykuł Natalii Hamernik – behawiorystki AMVET i dowiedz się więcej!

Jakie regulacje w Polsce mówią o obowiązku noszenia kagańca?

W Polsce nie istnieją ogólne, ustawowe przepisy nakładające obowiązek noszenia kagańca. Natomiast opiekun jest zobowiązany do:

„(…) zachowania szczególnej ostrożności oraz do sprawowania kontroli nad zachowaniem zwierzęcia, aby nie stwarzało ono zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz innych zwierząt (…)” (1)

Oraz „Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są obowiązani do wyprowadzania psów na smyczy, a psy rasy uznanej za agresywną lub inne psy mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia również w kagańcu” (2)

Czy kaganiec jest przeznaczony tylko dla psów agresywnych? Oczywiście, że nie!

1. Podróż środkami transportu publicznego

W wielu krajach, w tym w Polsce, przepisy wymagają, aby pies nosił kaganiec podczas podróży środkami transportu publicznego, takimi jak autobusy, tramwaje czy pociągi. Jest to środek ostrożności, który zapewnia bezpieczeństwo innych pasażerów, niezależnie od temperamentu psa.

2. Wizyty u lekarza weterynarii

Psy, które zazwyczaj są spokojne, mogą czuć się nieswojo lub mogą być zestresowane podczas wizyt u lekarza weterynarii. W takich sytuacjach kaganiec może być użyty prewencyjnie, aby uniknąć przypadkowego ugryzienia, gdy pies poczuje się zagrożony lub zdezorientowany.

3. Spacery w zatłoczonych miejscach

W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak parki, galerie handlowe, czy centra miast, kaganiec może być pomocny. Nawet jeśli pies jest dobrze wychowany, może zdarzyć się, że w tłumie poczuje się zagrożony lub sprowokowany przez nieodpowiedzialne zachowanie innych osób – np. dzieci. Kaganiec pozwala uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i czuć się bezpiecznie.

4. Ochrona przed zjadaniem odpadków

Niektóre psy mają tendencję do zjadania śmieci znalezionych podczas spacerów. Jest to nie tylko niehigieniczne, ale może być także niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia, jeśli zje coś toksycznego lub ostrego. Kaganiec uniemożliwia psu zbieranie takich przedmiotów z ziemi.

Czy każdego psa warto uczyć noszenia kagańca?

Tak! Pies może akceptować kaganiec tak samo jak obroże, smycz czy szelki. Nie musi kojarzyć go z czymś negatywnym.

Jak dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

Należy jednak pamiętać, aby kaganiec był odpowiednio dobrany i nie wpływał na komfort zwierzęcia. Pies musi mieć możliwość:

  • swobodnego otwierania pyska,
  • ziajania,
  • napicia się wody.

I tu z pomocą przychodzi kaganiec fizjologiczny, choć może wydawać się „wielkim koszem” to pamiętajmy, że ma pozwalać psu na jak największą swobodę.

Uważajmy na kagańce materiałowe – mogą się sprawdzać tylko na chwilę np. podczas wizyt u lekarza weterynarii. Natomiast pies nie powinien przebywać w nim zbyt długo.

Noszenie kagańca nie dotyczy tylko dużych psów. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór i możliwości dobrania odpowiedniego rozmiaru niemal dla każdej wielkości i rasy psa.

Dlaczego warto o pomyśleć o przyzwyczajeniu psa do kagańca?

Zachowanie psów może się zmieniać z wiekiem. Dodatkowo, nie jesteśmy w stanie przewidzieć nagłych sytuacji – jak np. choroba.

Psy odczuwając ból/dyskomfort mogą zachowywać się zupełnie inaczej niż na co dzień. Bywają sytuacje nagłe, w których pies potrzebuje natychmiastowej pomocy. Wtedy często kaganiec jest konieczny, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które się nim zajmują.
W okresie demencyjnym, reakcje psa też mogą się zmieniać pod wpływem ograniczenia zmysłów zwierzaka i może on reagować zbyt impulsywnie.

Kaganiec nie zawsze oznacza, że pies jest agresywny. Może być przydatnym narzędziem w wielu różnych sytuacjach, pomagając zapewnić bezpieczeństwo psu i otoczeniu, a także pozwala opiekunowi spełnić wymogi prawne. Ważne jest, aby kaganiec był dobrze dopasowany a pies był do niego stopniowo przyzwyczajany, co pozwoli zminimalizować stres związany z jego noszeniem.

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne
    Dz.U. 2003 nr 77 poz. 687
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie warunków, jakie powinny spełniać zwierzęta domowe w miejscach publicznych oraz obowiązków ich właścicieli
    Dz.U. 1998 nr 116 poz. 753

Amvet

Podobne artykuły