Sprawdź:
- Czym dokładnie jest pierwsza cieczka i jak się objawia?
- Ile trwa cieczka u suczki? Kiedy pierwsza?
- Jak wygląda pierwsza cieczka u suki? Co robić?
- Czy pierwsza cieczka u psa oznacza konieczność kastracji?
- Pierwsza cieczka – podsumowanie
Czym dokładnie jest pierwsza cieczka i jak się objawia?
Kiedy suczki dostają pierwszą cieczkę? I ile trwa ten stan? Zanim odpowiemy na te pytania, przyjrzyjmy się definicji cieczki oraz jej objawom.
Pierwsza cieczka to kluczowy moment w życiu każdej suczki i jej właściciela, Oznacza osiągnięcie dojrzałości płciowej, co nie jest tożsame z dojrzałością hodowlaną. Dojrzałość płciowa to gotowość organizmu do ciąży, nie oznacza to jednak, że suka powinna być dopuszczona do rozrodu. Istotniejsza jest dojrzałość hodowlana, następująca później, która oznacza gotowość do utrzymania ciąży, porodu i opieki nad potomstwem. Najczęściej dopiero po drugiej cieczce suczka może być dopuszczona do krycia.
Najczęstsze fizyczne objawy pierwszej cieczki obejmują opuchnięcie sromu oraz krwistą wydzielinę. Wydzielina ta może początkowo mieć jasnoczerwony kolor, a z czasem stać się ciemniejsza lub bardziej wodnista.
Ile trwa cieczka u suczki? Kiedy pierwsza?
Jak długo trwa pierwsza cieczka u suki? Suki należą do zwierząt sezonowo monoestralnych, co oznacza, że aktywność płciowa występuje u nich tylko raz w sezonie rozrodczym. Okres czasu między cieczkami u danej suczki jest zazwyczaj stały, może wynosić od 4 do 12 miesięcy (krócej u mniejszych). Cykl płciowy dzieli się na cztery fazy następujące bezpośrednio po sobie.
- Faza przedrujowa (proestrus) wynosi 3-17 dni, średnio 9 dni. Pojawia się obrzęk sromu i krwisty wypływ z pochwy. Ilość wypływu może być różna. U suczki bardzo przejętej swoją higieną ślady wypływu mogą być dla opiekuna nawet niezauważalne. W fazie tej suczki są atrakcyjne dla samców, jednak bez wzajemności. Nie pozwalają na krycie.
- Ruja właściwa (estrus) trwa od 3 do 21 dni, przeciętnie 9 dni. Objawia się gotowością suki do krycia. Wypływ z pochwy robi się jasny, różowawy, bardziej śluzowy. Owulacja zaczyna się 2-4 dnia rui i trwa ok 24h. Jest to moment, kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na suczkę i izolować ją od samców aby uniknąć niechcianej ciąży.
- Metestrus to faza aktywności lutealnej, czas trwania tej fazy to 9-17 tygodni. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie suczki. W przypadku zaburzeń hormonalnych istnieje tu ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia stanów takich jak ciąża urojona, ropomacicze.
- Anestrus jest fazą spokoju hormonalnego, zanikają wszelkie zewnętrzne objawy cyklu płciowego. Czas trwania anestrus jest zmienny, dlatego okresy między cieczkami podlegają wahaniom (od 4 do 9 miesięcy). Jest to dobry moment na decyzję o sterylizacji z chirurgicznego punktu widzenia- mniejsze ryzyko krwawienia oraz innych powikłań.
Kiedy suczki dostają pierwszą cieczkę?
Wiesz już, czym jest i ile trwa pierwsza cieczka u suczki. Kiedy należy się jej spodziewać? To, kiedy występuje pierwsza cieczka u suki, zależy między innymi od masy ciała dorosłego zwierzęcia. U suczek ras mniejszych pojawia się w wieku 6-12 miesięcy, u większych nawet 16-24 miesięcy.
Jak wygląda pierwsza cieczka u suki? Co robić?
Świadomość tego, czym jest cieczka i kiedy pierwsza, jest bardzo ważna. Warto zwrócić także uwagę na zachowanie psa przed pierwszą cieczką. Suczka może stać się bardziej pobudzona lub wręcz przeciwnie – osowiała. Częściej liże okolice intymne i oddaje mocz, co sygnalizuje samcom jej stan. Okres ten wymaga od opiekuna szczególnej uwagi, łatwo pomylić objawy zbliżającej się cieczki z objawami zapalenia dróg moczowych lub młodzieńczego zapalenia pochwy. Każdy niepokojący sygnał warto sprawdzić.
Przede wszystkim podczas cieczki zaleca się izolację suki od samców, aby zapobiec niechcianemu zapłodnieniu. Opiekunowie powinni wybierać rzadziej uczęszczane miejsca na spacery oraz trzymać suczkę na smyczy, co może pomóc w uniknięciu ewentualnych ucieczek. Trzeba przy tym podkreślić, że to, jak wygląda pierwsza cieczka u suki, jest kwestią indywidualną.
W sytuacjach, kiedy nie możemy uniknąć towarzystwa innych psów dobrym wyjściem, choć nie idealnym, są specjalne majtki z wkładkami, oraz bardzo uważna opieka.
Kolejną kwestią jest higiena. Przeraża Cię pierwsza cieczka u suki? Nie wiesz, co zrobić, aby uniknąć plam na podłodze i meblach? Tutaj również przydadzą się specjalne majtki. Pamiętaj jedynie, aby często wymieniać wkładki, co zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i infekcji. To prawda, że pierwsza cieczka u psa może oznaczać częstsze sprzątanie domu. Jeśli jednak dobrze się do niej przygotujesz i przyzwyczaisz suczkę do noszenia majtek, skutki nie będą aż tak odczuwalne.
Czy pierwsza cieczka u psa oznacza konieczność kastracji?
Wiele osób zastanawia się, czy pierwsza cieczka u suki to jasne wskazanie do sterylizacji lub kastracji. Opiekunowie często pytają też o możliwość wykonania zabiegu przed pierwszą cieczką. Jak to wygląda w praktyce? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzję o kastracji lub sterylizacji zawsze należy podjąć na podstawie konsultacji ze specjalistą oraz rozważenia plusów i minusów w kontekście zdrowia konkretnej suczki. Weterynarz oceni stan zdrowia Twojego psa i pomoże Ci dobrać najlepszy moment na zabieg. Warto dodatkowo omówić kwestię kastracji/sterylizacji z behawiorystą.
Pierwsza cieczka – podsumowanie
Pierwsza cieczka u suki to ważny etap w jej życiu, który świadczy o osiągnięciu dojrzałości płciowej. Opiekun powinien być świadomy tego procesu, aby zapewnić suczce odpowiednią opiekę, komfort i bezpieczeństwo. Masz pytania lub wątpliwości? Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.