Strona główna Czy mój dom jest bezpieczny dla kota?
dom bezpieczny dla kota

Czy mój dom jest bezpieczny dla kota?

Jeśli chcesz stać się właścicielem kociego przyjaciela na pewno nurtuje Cię pytanie – jak się na to przygotować? A może masz już kota i nie jesteś pewien, czy wszystko w Twoim domu jest dla niego bezpieczne? Jest kilka elementów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Są to kwestie związane zarówno z logistyką mieszkania i jego sprzętów jak i roślin, higieny oraz zabezpieczeń. Technik weterynarii AMVET – Iga Kuczaj, przedstawia najważniejsze wskazówki, w trosce o zdrowie Twojego kota.

Jest kilka elementów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

  • Rośliny

Mieszkamy w dużych miastach, a co za tym idzie – coraz bardziej brakuje nam natury. Zaopatrujemy się w rośliny doniczkowe, aby stworzyć sobie w mieszkaniu domową dżunglę. Wśród kotów także są wielbiciele roślin, należy jednak pamiętać, że coś, co z pozoru wygląda pięknie i łagodnie, nie zawsze jest bezpieczne dla naszego futrzaka. Wśród popularnych roślin doniczkowych istnieje wiele gatunków trujących dla kotów, należą do nich m.in.: Aloes, Azalia, Bluszcz, Dracena, Fikusy, Filodendron, popularna w okresie Bożego Narodzenia Gwiazda Betlejemska, Monstera, Sansewieria, Skrzydłokwiat, Zamiokulkas, a także wiele innych. Podejmując decyzję o kupnie rośliny doniczkowej warto zainteresować się tym, czy będzie ona bezpieczna dla naszego kota.

Na rynku jest w tym momencie duży wybór roślin, które nie zaszkodzą pupilowi, a są to m.in. popularne rośliny doniczkowe: Palma Areka, Bazylia, Chamedora, Ciemotka Okrągłolistna, Eszeweria, Fitonia, Kalatea, Maranta, Melisa Lekarska, Paprocie, Patyczak, Pilea Peperomiowata zwana pieniążkiem, Rozmaryn lekarski, Storczyk, Zielistka. Dobrym sposobem jest także zasadzenie kotu trawy lub owsa w doniczce.

Niech nikogo nie zmyli fakt, że jego kot nigdy wcześniej nie interesował roślinami. Nie jesteśmy w stanie pilnować naszych czworonogów przez całą dobę, a skutki zjedzenia toksycznej rośliny mogą być naprawdę bolesne i niestety tragiczne.

  • Zabawki

Na rynku istnieje cała masa zabawek dla naszych pupili – nie wszystkie jednak są dla nich w pełni bezpieczne. Ten, kto ma koty dobrze wie, że zwierzak może uznać za zabawkę każdą rzecz, która mu się spodoba. Najlepszą i najtańszą zabawką dla kota jest kartonowe pudełko. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, żeby nie miało metalowych zszywek oraz foliowych resztek wypełnienia, które kot mógłby zjeść. Mruczki uwielbiają także wszelakie piłeczki, ale w tym przypadku ważne jest, żeby były wykonane z solidnych materiałów i nie miały małych części, które kot w ferworze zabawy mógłby połknąć.

Szczególną uwagę trzeba przywiązywać do zabawek ze sznurkami, zwanych popularnie „wędkami”. Zjedzenie sznurka przez kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci kota. Pozostawienie takiej zabawki w pobliżu kota i bez nadzoru opiekuna, również może prowadzić do przykrych konsekwencji.

  • Zabezpieczenie okien/balkonu

Koty to zwierzęta bardzo ciekawskie – nie daj się więc zwieść temu, że Twój kot nigdy nie próbował wyglądać czy wyskakiwać przez okno. Może się zdarzyć, że zobaczy coś, co podsyci jego ciekawość, a stąd już krótka droga do wypadku. Dlatego najlepiej zadbać o osiatkowanie okien oraz balkonów. Warto także zwrócić uwagę na okna uchylne. Niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczny jest ten rodzaj okien. Istnieją specjalne kratki ochronne, montowane na okna w mało inwazyjny sposób, które chronią przed tym, aby kot nie zaklinował się w szczelinie okna.

  • Higiena Twojego kota – żwirek i kuweta

Nie wszystkie żwirki są odpowiednie dla kotów, pomimo ich cudownych różowych kolorów i zapachów. W tej kwestii bardzo dużo zależy od opiekuna i jego świadomości. Jeśli zauważasz, że Twój kot ma tendencje do konsumowania rzeczy, które nie są pokarmami – lepiej jest zrezygnować ze zbrylającego się żwirku, bo może zostać zjedzony i wywołać poważne problemy z przewodem pokarmowym. Kuweta powinna znajdować się w spokojnym miejscu, tak aby kot miał komfort z jej korzystania. Trzeba także pamiętać, że koty to zwierzęta bardzo dbające o czystość. Dla jednego kota potrzebna jest co najmniej jedna kuweta. Zdarzają się zwierzaki, które potrzebują osobnych toalet na różne potrzeby fizjologiczne.

  • Ostrożność w domowym życiu codziennym

Poza rzeczami, które są bezpośrednio przeznaczone dla kota, nie trzeba aż tak bardzo uważać na standardowe elementy wyposażenia mieszkania. Koty to zwierzęta bardzo ciekawskie, potrafią wejść wszędzie, nawet jeśli wydaje się nam to niemożliwe.

„Problematycznymi” miejscami w domu są:

  • toaleta: kot może się skusić i wypić z niej wodę ze środkami do czyszczenia toalet, co może prowadzić do zatrucia. Dlatego zawsze należy pamiętać o zamykaniu toalety lub ograniczyć do minimum stosowanie chemicznych środków czyszczących i zapachowych.
  • pralka i zmywarka: dla kotów to dobre miejsce do schowania się, mogą zostać przez nas niezauważone. To niestety grozi zamknięciem pupila w czasie prania lub mycia, co jest oczywiście tragiczne w skutkach.
  • piekarnik, kuchenka (płyta) gazowa i elektryczna: to kolejne miejsce interesujące dla kota, jednak nagrzane palniki stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo poparzenia. Pamiętaj o blokadzie przycisków – w przypadku panelu dotykowego na płycie, to zdecydowanie pomoże utrzymać kontrolę nad przemieszczającym się kotem i jego wszechobecnymi łapkami.

Poza wyposażeniem mieszkania niebezpieczeństwo może stanowić też żywność, którą mamy w domu. Wśród niebezpiecznych produktów spożywczych dla naszych pupili możemy wyróżnić: cebulę, szczypiorek, czekoladę, kakao, winogrona/rodzynki, orzechy, czy pestkę awokado. Lepiej trzymać je od kotów z daleka.

Pamiętaj!

Bezpieczne i przystosowane do potrzeb kota środowisko to nie tylko zapewnienie zabawek, zabezpieczenie okien czy kupno bezpiecznych roślin. Trzeba także pamiętać, że koty to zwierzęta łowne. W mieszkaniu powinny znaleźć się także przystosowania/konstrukcje, które zachęcają kota do aktywności. Jeśli mruczek ma je zapewnione i dzięki temu wyraża swój temperament, zmniejsza się jego chęć na destrukcję rzeczy w mieszkaniu, a jego instynkt łowiecki jest zaspokojony.

Amvet

Podobne artykuły