Z tego artykułu dowiesz się:
- Czipowanie psa i kota – na czym polega i co daje?
- Na czym polega czipowanie psa i kota w praktyce? Jak wygląda proces?
- Czipowanie psów i kotów – najczęstsze pytania
- Na czym polega chip u psa i kota? Podsumowanie
Czipowanie psa i kota – na czym polega i co daje?
Coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest czipowanie psa czy kota. Czipowanie to prosty, szybki i bezpieczny zabieg polegający na wszczepieniu pod skórę mikroczipa z unikalnym numerem identyfikacyjnym. Numer ten można przypisać do konkretnych danych opiekuna. Czip nie ma własnego zasilania i nie pozwala na śledzenie zwierzęcia w czasie rzeczywistym, ale jego obecność znacząco zwiększa szansę na odnalezienie pupila, który uciekł, zgubił się lub został skradziony.
Co chipowanie oznacza dla opiekuna? Przede wszystkim jest to gwarancja większego bezpieczeństwa pupila, a to przekłada się na poczucie spokoju u właściciela. Jeśli pies lub kot zagubi się – w szybki sposób – pracownik schroniska, strażnik miejski lub weterynarz – może zeskanować czip i sprawdzić niezbędne dane opiekuna. Dzięki temu zwierzę szybciej wróci do domu. Z tego powodu w wielu krajach czipowanie jest obowiązkowe, a w Unii Europejskiej dodatkowo stanowi warunek do wyrobienia paszportu dla zwierzęcia.
Wyjaśniając, na czym polega czipowanie kota i psa, warto podkreślić, że jest to dobry sposób na ograniczenie problemu bezdomności zwierząt. Wiele psów i kotów trafia do schronisk bez żadnych danych identyfikacyjnych, co utrudnia ich powrót do opiekunów. Czipowanie pozwala uniknąć sytuacji, w której zwierzę – uznane za bezpańskie – pozostaje w przytulisku lub trafia do nowego domu.
Na czym jeszcze polega chipowanie psa i kota? Ułatwia identyfikację osób, które porzuciły swoje zwierzę. W przypadku znalezienia zaniedbanego czworonoga, w kiepskim stanie, odpowiednie służby mogą zweryfikować numer czipa i dotrzeć do właściciela, a to pozwala pociągnąć go do odpowiedzialności.
Na czym polega czipowanie psa i kota w praktyce? Jak wygląda proces?
Wiesz już, jak mniej więcej wygląda i co daje czipowanie kota lub psa. A na czym polega zabieg w praktyce? Procedura czipowania przeprowadzana jest przez weterynarza i polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia niewielkiego mikroczipa, który wielkością przypomina ziarnko ryżu. Najczęściej – zgodnie z uchwałą Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – chip umieszcza się po lewej stronie szyi lub, w uzasadnionych przypadkach, w innym miejscu np. między łopatkami. Sam zabieg jest szybki, mało inwazyjny i praktycznie niebolesny dla zwierzęcia. Po umieszczeniu pod skórą czip pozostaje niewidoczny i nie powoduje dyskomfortu u pupila.
Na czym polega czipowanie kota i psa? Trzeba pamiętać, że mikrochip zawiera unikalny 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, który należy zarejestrować w specjalnej bazie danych. W innym przypadku – nie da się zweryfikować danych opiekuna.
Czipowanie psów i kotów – najczęstsze pytania
- Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do czipowania? Przeciwwskazań jest niewiele. Najczęstsze z nich to alergie na materiały użyte do produkcji chipa oraz stany zapalne skóry i tkanki podskórnej w miejscu potencjalnej implantacji chipa.
- Ile kosztuje zaczipowanie psa lub kota? Koszt czipowania może się różnić w zależności od regionu i placówki weterynaryjnej.
- Czy czipowanie psów i kotów jest obowiązkowe? W chwili obecnej w Polsce nie ma obowiązku czipowania zwierząt domowych.
- Czy czipowanie wymaga znieczulenia? Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia.
Pamiętaj – jeżeli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące chipowania Twojego czworonoga – skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii. Specjalista na pewno odpowie na Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości.
Na czym polega chip u psa i kota? Podsumowanie
Czipowanie kota – na czym polega? Co daje czipowanie psów? To pytania, które zadaje sobie wielu opiekunów. Przede wszystkim czipowanie to prosty, niedrogi i trwały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego pupila. Dzięki zabiegowi szanse na szybkie odnalezienie zwierzaka w przypadku zaginięcia czy kradzieży znacznie wzrastają. Jeśli wciąż wahasz się, masz wątpliwości czy zachipować swojego psa lub kota – przy najbliższej okazji porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem.