Icon

Zobacz we mnie VETerana!
Czy dbasz o mnie tak, jak na to zasługuję?

Tym hasłem czworonożni seniorzy – bohaterowie kampanii, wzywają Cię do zwrócenia uwagi na ich potrzeby. Dołącz z nami do #teAMVETeran!

Dlaczego VETeran?

Weterani zasługują na szacunek i wdzięczność za swoją służbę i oddanie. Czy to samo nie dotyczy czworonożnych seniorów, który towarzyszyli nam przez lata, ofiarowując swoją bezinteresowną miłość, lojalność i wsparcie? Dziś, jako starsze zwierzęta dzielą się z nami swoim spokojem, mądrością, doświadczeniem. To cnoty prawdziwego VETerana, który zasługuje na to, by zadbać o jego zdrowie i komfort życia! 

Starość zwierzaków to okres wyzwań dla opiekunów, ale jeśli je podejmiesz, możesz sprawić, że ten nowy rozdział przyjaźni będzie wypełniony szczęśliwymi doświadczeniami, miłością i jeszcze większym oddaniem! 

  • Kampania „teAM VETeran” stawia sobie za cel edukację opiekunów na temat potrzeb czworonożnych seniorów oraz promowanie konkretnych działań, pomagających im cieszyć się zdrowiem, miłością i godną starością, na które zasługują! 
  • Chcesz dołączyć do prestiżowego grona odpowiedzialnych i troskliwych opiekunów czworonożnych VETeranów? Dołącz do nas w „teAM VETeran” i zostań bohaterem dla swojego pupila! 
CTA overlay

Co przygotowaliśmy w ramach kampanii „teAM VETeran”?

Icon

„teAM VETeran” w SOCIAL MEDIACH

Wskazówki, porady i konkursy

Przez kolejne tygodnie, w naszych mediach społecznościowych, będziemy zdradzać tajniki starzenia się zwierząt oraz wskazówki, jak sprawić, by starość pupila była pięknym, dojrzałym i pełnym zdrowia etapem przyjaźni. 

Przygotowaliśmy wskazówki i porady w przystępnych formatach, takich jak rolki, karuzele, webinary, quizy. 

Zapraszamy także do włączenia się w naszą kampanię, poprzez przedstawienie społeczności miłośników zwierząt swojego VETerana i opowiedzenia jego historii. O zasadach akcji możesz dowiedzieć się więcej z naszego profilu na Instagramie.

Icon

Przewodnik po zdrowiu VETerana

W ramach naszej kampanii edukacyjnej,
postaramy się przeprowadzić Cię przez najważniejsze wskazówki,
dotyczące opieki nad starszym zwierzakiem.

Na tej stronie znajdziecie wskazówki, dotyczące najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej z zakresu różnych obszarów zdrowia, m.in.: 

  • stomatologii, 
  • neurologii,
  • urologii,
  • kardiologii,
  • behawiorystyki.

Przedstawimy najważniejsze objawy, na które należy zwrócić uwagę i wskażemy badania, które warto wykonywać u swojego pupila. 

CTA overlay

Przewodnik po zdrowiu VETerana

Icon

Starzenie się to naturalny proces, który dotyka nie tylko nas – ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Dla opiekunów starszych zwierząt nadejście ich wieku senioralnego może być czasem wyzwań zdrowotnych, ale także wyjątkową szansą na odwdzięczenie się za lata przyjaźni poprzez okazanie im szczególnej i troskliwej opieki.

Jesień życia u zwierzaków nakłada na nas szereg obowiązków. Jeśli skrupulatnie je wypełnimy, nasi pupile mogą dłużej cieszyć się komfortem i pełnią życia.

#teamveteran

Podstawowe zasady opieki nad czworonożnym seniorem

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Regularne kontrole zdrowia są kluczowe dla starszych zwierząt. Lekarz weterynarii przeprowadzi kompleksowe badania, dzięki którym możliwe będzie wczesne wykrycie problemów zdrowotnych oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

Zbilansowana dieta

Dostosowana dieta to ważny element opieki nad starszym zwierzęciem. Odpowiednie odżywianie pomaga utrzymać zdrowie i witalność, zapobiec otyłości lub niedoborom żywieniowym, a także wspiera układ odpornościowy.

Aktywność fizyczna dostosowana do wieku

Chociaż starsze zwierzęta mogą być mniej energiczne niż młodsze, to regularna aktywność fizyczna i umysłowa, dostosowana do ich wieku i kondycji jest niezwykle ważna. Krótkie spacery, proste ćwiczenia czy trening intelektualny mogą pomóc w utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej.

Obserwacja stanu zdrowia i zachowania

Bądź czujny na wszelkie zmiany w zachowaniu, apetycie, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, czy wyglądzie swojego zwierzaka. Wczesne wykrycie problemów pozwala na szybsze podjęcie działań i leczenia.

Stymulacja umysłowa i emocjonalna

Starsze zwierzęta mogą również potrzebować stymulacji umysłowej i emocjonalnej. Zabawy, nauka nowych sztuczek, interakcja z innymi zwierzętami czy ludźmi, a także odpowiednia ilość snu i odpoczynku są ważne dla ich dobrostanu.

Troska i miłość

Pamiętajmy, że starzenie się nie jest tożsame ze złym stanem zdrowia. Przy odpowiedniej opiece, miłości i uwadze mamy znacznie większe szanse na zapewnienie naszym starszym zwierzętom komfortu, szczęścia i długiego życia.

Podstawowa profilaktyka

Pamiętaj, że częstotliwość wizyt u lekarza weterynarii i badań profilaktycznych zmienia się w zależności od wieku, dolegliwości i chorób zwierzaka, dlatego zawsze przedyskutuj to z lekarzem prowadzącym Twojego pupila. 

Dodatkowo, w zależności od problemów zwierzęcia, lekarz weterynarii może zlecić inne badania dodatkowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

CTA overlay

STOMATOLOGIA

Czy wiesz, że podobnie jak u ludzi, choroby jamy ustnej u zwierząt mogą negatywnie wpłynąć na ich ogólny stan zdrowia i jakość życia? Wiele chorób stomatologicznych powoduje silny ból, który może prowadzić do spadku apetytu, ślinotoku, zmniejszenia aktywności, a nawet agresji. Pojawienie się nieświeżego oddechu często towarzyszy stanom zapalnym jamy ustnej, jednak może być też wynikiem innych poważnych chorób układowych, takich jak przewlekła choroba nerek, cukrzyca, czy choroba wrzodowa żołądka.

Regularna opieka stomatologiczna u starszych zwierząt jest jednym z kluczowym elementów profilaktyki i dbania o komfort życia czworonożnego seniora!  

CTA overlay

NEUROLOGIA

Starzejące się zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą być bardziej podatne na różne problemy neurologiczne, które mogą mieć znaczący wpływ na ich jakość życia i dobrostan.  W przypadku problemów neurologicznych, niezwykle ważne jest szybkie działanie i konsultacja z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w neurologii. Regularne kontrole zdrowia oraz świadomość zmian w zachowaniu i zdrowiu naszego zwierzaka pomagają we wczesnym rozpoznaniu i radzeniu sobie z ewentualnymi problemami neurologicznymi.  

CTA overlay

UROLOGIA I NEFROLOGIA

“Starość nie radość”- to przysłowie może być częściowo prawdziwe, jeśli myślimy o częstotliwości występowania chorób na tle urologicznym i nefrologicznym u zwierząt w starszym wieku. Statystyki potrafią zatrwożyć, pamiętajmy jednak, że wczesne wykrycie choroby pozwala zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu nefronów. Co więcej, wczesne stadia przewlekłej choroby nerek mogą dawać subtelne objawy kliniczne lub przebiegać bezobjawowo w ocenie opiekuna. Dlatego tak istotna jest regularna profilaktyka i badania, które pozwolą zdiagnozować chorobę w odpowiednim momencie, a wdrożone leczenie zapewni zwierzakowi dłuższe zdrowie i komfort życia.  

Przewlekła choroba nerek

U psów seniorów zachorowalność na przewlekłą chorobę nerek wynosi ok. 10%, a u starszych kotów – aż 35%. Oznacza to, że co dziesiąty pies w przedziale wiekowym ponad 8-10 lat i co trzeci kot w wieku ponad 10 lat cierpi z powodu przewlekłej choroby nerek. Badania wskazują ponadto, że częstość występowania przewlekłej choroby nerek jest dodatnio skorelowana z wzrastającym wiekiem pacjenta – u kotów w wieku powyżej 12 roku życia stwierdzono przewlekłą chorobę nerek u 28% zwierząt, a w przedziale 15-20 lat aż u 80,9%

Problemy z oddawaniem moczu

Zaburzenia w oddawaniu moczu są uciążliwe zarówno dla zwierzęcia (odparzenia, dyskomfort, zwiększone ryzyko infekcji), jak i dla opiekuna (konieczność sprzątania, mycia zwierzaka, w przypadku braku możliwości samodzielnego oddawania moczu odsikiwanie pupila, frustracja w relacji człowiek-zwierzę). Przyczyn problemów z oddawaniem moczu może być wiele, jednak u seniorów ze zwiększoną częstotliwością może występować sikanie w nieprawidłowych miejscach związane z zaburzeniami poznawczymi na skutek zmian degeneracyjnych w mózgu. Częstą przyczyną nieprawidłowego oddawania moczu są także choroby ortopedyczne i neurologiczne, które mogą powodować zaburzenia w obrębie szlaków nerwowych uczestniczących w odruchu opróżniania pęcherza i gromadzenia moczu, a także powodować ból podczas przybierania fizjologicznej postawy do oddania moczu – przykładem może być starszy kot, który w wyniku bólu z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów nie jest w stanie przybrać fizjologicznej pozycji do oddawania moczu, skutkiem czego jego mocz trafia poza kuwetę. 

CTA overlay

KARDIOLOGIA

Szacuje się, że co dziesiąty pies w wieku 5-8 lat zapadnie na chorobę serca. Z wiekiem ryzyko to wzrasta i dotyczy nawet 25% populacji czworonogów. W przypadku kotów, szacuje się, że 5-10 % dorosłych czworonogów może chorować na kardiomiopatię przerostową lub inne choroby, które doprowadzają do przerostu mięśnia sercowego. Jednak zarówno u kotów, jak i u psów, wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia może wydłużyć ich życie i pomóc im zachować aktywność i dobre samopoczucie.  

Badania serca u czworonożnych seniorów 

Złotym standardem w badaniu serca zarówno u psów, jak i kotów jest BADANIE ECHOKARDIOGRAFICZNE. Badanie echokardiograficzne należy wykonywać przynajmniej raz w roku – chyba, że lekarz wykonujący badanie przedstawi inne zalecenia, np. raz na trzy miesiące.         

Choroby serca u kocich seniorów

Najczęściej występującą chorobą serca u kotów jest KARDIOMIOPATIA PRZEROSTOWA, która charakteryzuje się pogrubieniem ściany lewej komory. Choroba ta dotyka nawet 15% populacji kotów. Koty cierpiące na zastoinową niewydolność serca wykazują zazwyczaj oznaki wzmożonego wyniku oddechowego i przyspieszonej częstości oddechów (powyżej 35 oddechów w stanie spoczynku). 

U chorego kota, w powiększonym lewym przedsionku mogą pozostawać skrzepliny, które niejednokrotnie przemieszczają się do aorty i blokują przepływ krwi do mięśni lub innych narządów. U kotów cierpiących na tzw. FATE (choroba zatorowo-zakrzepowa tętnic) pojawia się nagła kulawizna lub paraliż tylnych kończyn, któremu towarzyszy zazwyczaj bardzo silny ból. Jeśli choroba nie zostanie wcześniej rozpoznana, może to doprowadzić do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet śmierci. 

CTA overlay

ORTOPEDIA

Starzenie się zwierząt może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, a problemy ortopedyczne stanowią istotną część tych wyzwań. Zmiany związane z wiekiem to przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, która może znacząco wpłynąć na mobilność i komfort czworonożnego seniora. Zrozumienie tych problemów jest kluczowe dla zapewnienia im odpowiedniej opieki i wsparcia.

CTA overlay

ANESTEZJOLOGIA

Znieczulenie u seniorów – czy trzeba się go bać?

Wielu opiekunów uważa, że podeszły wiek zwierzęcia dyskwalifikuje go do znieczulenia. Absolutnie nie można jednak założyć z góry, że dany pacjent jest za stary na znieczulenie! Należy jednak pamiętać, że znieczulanie starszego pacjenta  „w ciemno”, bez przygotowania jest obciążone większym ryzykiem niż pacjenta poddanego szerszej diagnostyce z pełną historią choroby – takim przykładem mogą być choroby nerek, które wymagają m.in. płynoterapii okołozabiegowej. Wszystkie czynności przygotowawcze i pakiet aktualnych wyników badań, choć może być kłopotliwy dla opiekuna, pozwala specjalistom dowiedzieć się jak najwięcej o pacjencie i na tej podstawie przygotować najbezpieczniejszy plan na znieczulenie. 

CTA overlay

DIETA CZWORONOŻNYCH SENIORÓW

Żywienie psiego seniora, w szczególności podczas choroby i związanej z nią terapii, jest bardzo ważne. Indywidualny plan diety, opracowany w oparciu o potrzeby seniora, pomoże mu cieszyć się dobrą kondycją i wspomoże organizm w chorobie, co wpłynie także na samopoczucie VETerana. 

CTA overlay

JAK DOSTOSOWAĆ OPIEKĘ DO WIEKU ZWIERZAKA?

Icon

Zachowanie psiego seniora przeważnie różni się od zachowań szczeniaka.

Zmiany behawioralne wynikające z procesu starzenia się są całkowicie normalne, czasem jednak trudno nam ocenić, które zmiany wynikają z wieku, a które mogą wskazywać na ewentualne problemy zdrowotne i związany z nimi dyskomfort. Aby prawidłowo oceniać zmiany w zachowaniu naszego zwierzaka, bardzo ważne są regularne badania i kontrola stanu zdrowia.

Z wiekiem zmieniają się potrzeby zwierząt, nasi pupile często mają mniejsze chęci do intensywnych zabaw czy ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że aktywizacja psa to nie tylko ruch, ale także stymulacja intelektualna i sensoryczna. Ten rodzaj aktywności jest szczególnie istotny u starszych psów, stanowi bowiem także swego rodzaju profilaktykę postępujących z wiekiem zaburzeń poznawczych.  

Jak aktywizować psiego seniora?

Świetnie sprawdzają się zabawki i zajęcia sensoryczne – np. wchodzenie na różnego typu piłki oraz podłoża – dzięki takim ćwiczeniom pies dłużej utrzymuje prawidłową motorykę oraz sprawność fizyczną. Takie zajęcia powinny być dostosowane do stanu zdrowia zwierzaka. Warto również rozważyć dodatkowo masaże oraz stymulację dotykową. Stymulacja dotykowa u starszego psa może przynieść wiele korzyści dla jego zdrowia ogólnego. Pomaga zachować dobrą kondycję oraz poprawia ogólne samopoczucie i jakość życia.

Jak z wiekiem zmienia się zachowanie kota i jego potrzeby?

Stasze koty również potrzebują rozrywki! Dlaczego? Bo pomaga im zapomnieć o dyskomforcie związanym z chorobami, wytwarza hormony szczęścia, a także pomaga w zachowaniu aktywności fizycznej, jak i umysłowej.  

Koty potrafią doskonale ukrywać choroby i ból, dlatego tak ważne jest obserwowanie ich zachowania i wyłapywanie zmian, szczególnie tych które występują nagle lub postępują szybko.

Pamiętajmy także, że starsze koty mogą cierpieć na problemy z demencją. Najczęstsze objawy to załatwianie się poza kuwetą, nadmierna wokalizacja, zachowania świadczące o zagubieniu. Wtedy warto skonsultować się z dietetykiem w celu odpowiedniej suplementacji, neurologiem by wesprzeć kota lekowo, behawiorystą – by stworzyć kotu azyl, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie. 

 

 

CTA overlay

Chcesz dowiedzieć się więcej? Obserwuj nasze media społecznościowe!

Przerwa techniczna